Ladislav Endrych, primář Radiodiagnostického oddělení liberecké nemocnice.

Ladislav Endrych, primář Radiodiagnostického oddělení liberecké nemocnice. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nemocnice pořídí novou magnetickou rezonanci, vyšetří i obézní pacienty

  • 2
Zkrátí čekací doby a vyšetří funkci mozku i celého těla. Nová magnetická rezonance, kterou pořídí liberecká nemocnice, poskytne lékařům mnohem kvalitnější výsledek, než současný přístroj. Tomu je už osm let, dosáhl tak hranice životnosti a je potřeba vyměnit jeho software i hardware za novější.

Na modernější magnetickou rezonanci dosáhne nemocnice díky evropským dotacím. Nakoupí přístroje za více než 150 milionů korun. Jen rezonance přijde na necelých šedesát milionů korun.

Nemocnice ale musela nejdříve vymyslet, kam přístroj umístí. Nakonec pro něj vybuduje přístavbu, kterou „přilepí“ k současnému pavilonu interních oborů. „V současné době se překládají inženýrské sítě, s přístavbou se začne přibližně desátého dubna s tím, že skončí v prosinci. V prvním patře pak bude rehabilitace,“ uvedl Václav Řičář, mluvčí liberecké nemocnice.

Čekací lhůty se zkrátí

Díky nové magnetické rezonanci budou lékaři schopni vyšetřit prakticky všechny části těla, a to i u obézních pacientů, nad 140 kilogramů. To dosud stávající přístroj neumožňoval.

„Tím, že budeme mít rezonance dvě, se nám výrazně zkrátí i čekací lhůty. Ty jsou dnes dlouhé, kolem osmi až dvanácti týdnů. A bohužel se nám je nedaří zkrátit, ač máme dvousměnný provoz. Jenže tím, že vyšetření trvá dvacet až třicet minut, jsme schopni vyšetřit denně maximálně třicet pacientů,“ upozornil Ladislav Endrych, primář Radiodiagnostického oddělení liberecké nemocnice.

Ročně „tunelem“ projede šest tisíc pacientů, díky nové rezonanci by se jejich počet mohl zvýšit na devět tisíc. „Dnes nejsme schopni dělat všechna vyšetření, naše magnetická rezonance má velmi omezenou hardwarovou i softwarovou výbavu. Nový přístroj nám zobrazí celou páteř, cévní systém od aorty až po paty, vyšetří pánev i játra včetně specifikace obsahu železa či tuku v nich. Zobrazí karcinom prostaty s přesným určením, což jsme dnes provádět nemohli. Nabídne vyšetření slinivky, ledvin, kloubů, svalů i srdce,“ vypočítal primář.

V Turnově nakoupí nové CT

Novou magnetickou rezonanci by mohli začít pacienti využívat už příští rok. Kromě toho chce nemocnice investovat evropské peníze také v Turnově, kam z nich poputuje asi čtvrtina. „Zhruba za patnáct milionů pořídíme nový přístroj CT, za více než šest milionů skiagraf a další peníze pak půjdou na pojízdný rentgen či na vybavení pro oddělení ARO,“ informoval ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

Kromě krajského města nabízí vyšetření na magnetické rezonanci v kraji ještě sousední jablonecká nemocnice. Ročně tu přijmou šest tisíc pacientů, denně průměrně až pětadvacet. Čekací doby se pohybují kolem čtyř až šesti týdnů.

„Na magnetické rezonanci provádíme mimo jiné speciální vyšetření ložisek prsu, jako doplněk diagnostiky mamografem, pokud je to u pacientky indikováno,“ sdělil Filip Rasocha, vedoucí radiologického oddělení jablonecké nemocnice.

I tady si požádali o evropské dotace a uspěli. 150 milionů korun tak poputuje do přístrojového vybavení, a také do osm let staré magnetické rezonance. Její modernizace přinese přechod z analogového na plně digitální akviziční systém, zvýší provozní spolehlivost a umožní použit nejnovější vícekanálové cívky schopné pokrýt v rámci jednoho vyšetření celé tělo. „Za stejný čas získáme výrazně více diagnostických informací,“ dodal Rasocha.