Liberec otevřel v jednom z krytů civilní ochrany bizarní expozici nazvanou Liberecké podzemí

Liberec otevřel v jednom z krytů civilní ochrany bizarní expozici nazvanou Liberecké podzemí | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec odkryl bizarní svět podzemních krytů civilní ochrany

  • 0
Liberec otevřel své podzemí veřejnosti. V krytu v Lucemburské ulici dnes zahájil stálou výstavu, která pomocí fotografií a odborných textů mapuje nejen kryty civilní obrany, ale i vodojemy nebo podzemní koryta vodních toků.

Unikátem je už samotný kryt v Lucemburské ulici. Tvoří ho asi kilometr chodeb, které měly sloužit jako úkryt tisícovce až patnácti stům lidí.

LIBERECKÉ PODZEMÍ

Stálá výstava Liberecké podzemí se nachází v krytu civilní ochrany v Lucemburské ulici.

Veřejnost si výstavu poprvé prohlédne 18. a 19. září.

Prohlídky se budou konat každou první sobotu v měsíci.

Základní vstupné je stanoveno na 50 Kč, senioři nad 70 let, děti do 15 let, studenti a držitelé průkazu ZTP zaplatí 30 Kč. V ceně vstupného je pamětní pohlednice.

"Dochováno v něm zůstalo takřka veškeré technické vybavení, od vzduchotechniky přes rozvody sítí až po dozimetry a další pomůcky, na které si všichni pamatujeme z dob branných cvičení," poznamenal liberecký primátor Jiří Kittner.

Na liberecký magistrát se již dlouho obraceli jednotlivci i celé skupiny, kteří měli o prohlídku některého z bývalých krytů zájem.

"Čas od času provádíme školy z Liberce i okolí, ale zájem jsme zaznamenali i mezi turisty," uvedl vedoucí oddělení krizového řízení libereckého magistrátu Lubomír Popp.

Město nejprve zjišťovalo, jak se bývalé kryty daří využít jinde. "Inspiraci jsme nalezli v německém Berlíně, kde je dnes podzemí samozřejmou a lákavou součástí nabídky v turistickém ruchu," poznamenal tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Exponáty dodali i vojenští chemici

Autorem odborných textů a fotografií na dvaceti velkoplošných panelech je odborník Severočeského muzea v Liberci Ivan Rous. Ten o libereckém podzemí na konci loňského roku vydal i knihu.

"Liberec skrývá mnohé skvosty v podobě opravdových technických rarit a zajímavostí. Výstava představuje zejména to nejatraktivnější a podle prvních reakcí také nečekaná odhalení. O některých podzemních objektech totiž nemají Liberečané často ani tušení," říká Rous.

K vidění jsou nejrůznější předměty a dokumenty z doby, kdy kryty civilní ochrany sloužily svému účelu. Z velké části patří k původnímu vybavení libereckých krytů, ale na sbírce se podílel také Vojenský historický ústav v Praze nebo hasičský záchranný sbor Libereckého kraje.

Velké množství exponátů dodala 31. brigáda radiační, chemické a biologické ochrany.

V prohlídkové trase nechybí ani malá expozice o tom, jak vypadaly improvizované kryty v bytových domech.