Liberecká přehrada potřebuje obnovu.

Liberecká přehrada potřebuje obnovu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec chce pomoci zanedbané přehradě. Plánuje nová mola i lavičky

  • 9
Vedení Liberce chce něco dělat se zanedbanou přehradou v Harcově. Šance na získání milionů korun z evropských fondů v rámci projektu Zelené srdce Liberce sice pro přehradu před lety padla, radní ale ve středu schválili záměr, díky kterému by mohlo být okolí přehrady příjemnější a také bezpečnější.

„Okolí přehrady není v dobrém stavu, přehrada je přitom pro Liberečany důležitým místem k relaxaci a odpočinku. Proto jsme schválili záměr obnovy okolí přehrady, aby zde v budoucnu vznikla skutečně atraktivní odpočinková zóna. Následovat bude vypracování studie a pak případného projektu,“ uvedla primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).

Město plánuje obnovu cesty a opěrné zdi u vodní nádrže, obnovu a rozšíření pláže, nebo vznik vodních mol. Obnovit by se měly také třeba odpadkové koše nebo lavičky. Záměr počítá i s oživením odpočinkových míst a plochami, kde by mohly sportovat nejen děti, ale i senioři.

Město také navrhlo čtyři varianty úpravy komunikace Zvolenská podél nádrže. Cílem je, aby mohli lidé bezpečně procházet kolem celé přehrady a nejen podél jedné strany.

Úpravy by podle představ radních měly být hotové příští rok. V září radnice plánuje v Krajské vědecké knihovně veřejnou debatu o připravované obnově.

„Lidé budou moci přicházet s vlastními nápady. Pokud to bude možné, zahrneme jejich návrhy do projektu,“ dodala primátorka Rosenbergová.

Veřejná sbírka na schůdky do vody

Na smutný stav přehrady, jež dnes zažívá soumrak dávné popularity, upozorňovali město v písemných podnětech i obyvatelé. Markéta Hoskovcová chtěla dokonce vypsat veřejnou sbírku na schůdky do vody.

„Plocha je všude uváděna jako vhodná ke koupání, povodí se chlubí čistotou vody, ale přístup do ní je katastrofální. Ještě za mého mládí, a nejsem zas tak věkovitá, tam bylo molo na opalování a několikeré schůdky, i funkční skákací věž, převlékárny a toalety,“ psala Markéta Hoskovcová městu.

Ve svém podnětu si přála, aby mohla slušně vlézt do vody a nezablácená se z ní zase dostat.

„Upřímně, já snad na ty schůdky uspořádám sbírku - podle sondy by se to mělo vejít do pětadvaceti tisíc, a to nadsazuji, ale chci, aby o ně někdo pečoval. Cožpak má pláž sloužit jen hospodským povalečům?“ ptala se žena.

Stav přehrady vadí i jiným Liberečanům. „Přehrada má velký potenciál, je nedaleko centra, ale Liberec z ní nedokáže vytěžit tolik, co Jablonec. Zatím mám pocit, jako by město nezajímala. Strážníka tam člověk nevidí, koše přetékají, mám strach pustit děti kvůli volně pobíhajícím psům. Když zaprší, člověk je od bláta, prospělo by jí také, kdyby nebyla tak zarostlá stromy,“ obrátila se na redakci žena, která si nepřála uvést celé jméno.

O přehradě se mluví dlouho

Projekt obnovy okolí přehrady prosazovalo už předchozí vedení města. V plánu byla dráha pro in-line bruslaře, oprava cest, měla vyniknout mola. Projekt Zelené srdce Liberce v rámci IPRM řešil celé okolí včetně ulice Zvolenská a přilehlého lesa. Dotáhla se ale jen část projektu.

Město nemohlo žádat o dotace pro stavby na cizím pozemku - většinu vlastní Povodí Labe. A břehy přehrady jsou zátopovým územím. Nově plánovanou obnovu chce město hradit z vlastních zdrojů. Údajně vyjde levněji než by vyšel předchozí projekt.