Budova lázní se má proměnit v moderní galerii.

Budova lázní se má proměnit v moderní galerii.

Liberec podepíše smlouvy, kvůli kterým padla Korytářova koalice

  • 10
Primátorka Liberce Martina Rosenbergová se chystá do konce června podepsat kritizované smlouvy na dostavbu libereckého bazénu a revitalizaci městských lázní na galerii. Právě tyto smlouvy považuje dnes již opoziční Změna pro Liberec za hlavní důvod, proč se v březnu rozpadla původní koalice.

"Nechali jsme si vypracovat právní posudky a podle nich napsali dodatky ke smlouvám, které řeší některé úpravy odpovědnosti za vady, záruky a záruční nároky. Dodavatelé staveb nám musí dodat podklady pět dní předem, před tím to byly tři," vypočítává Rosenbergová, jak magistrát posílil postavení města.

Sporné zakázky

Zakázku na revitalizaci městských lázní vyhrála pardubická společnost Chládek a Tintěra. Projekt má stát téměř 300 milionů korun.

Liberecký bazén by měl dostavět Syner, který zvítězil s nejnižší nabídkovou cenou 116 milionů korun.

Obě zakázky zadalo ještě předchozí vedení města v čele s ODS, současné začátkem března vybralo vítěze soutěží.

Tehdejší primátor Jan Korytář ale smlouvy s firmami odmítl podepsat, což vedlo až k jeho pádu.

Opozice zastoupená Změnou pro Liberec ale takové úpravy považuje pouze za kosmetické.

"Ve smlouvách zůstalo všechno, co jsme kritizovali. Například to, že se v nich sice zakazují vícenáklady, ale vícepráce ne. Takže se konečná cena může vesele navyšovat," tvrdí její lídr Jan Korytář, který ještě ve funkci primátora smlouvy podepsat odmítl.

Korytář také upozornil, že obě smlouvy jsou neobvykle vágní. Mají jen kolem dvaceti stránek, zatímco podobné, na přibližně stejné stavby, jsou čtyřikrát objemnější.

Že by se mohla cena především u rekonstrukce libereckých městských lázní navýšit, připustil i nynější ekonomický náměstek Jiří Šolc. "Bazén je novostavba, tam k nepředvídatelným zvýšením nákladů nedojde. U historických lázní se nedá odhadnout, co se objeví a jaké problémy nastanou," řekl.

Tahanice o smlouvy stavbu zpozdily o měsíc

Obě stavby měly začít v červnu letošního roku. Průtahy kolem smluv termíny prodloužily. "Oběma firmám předáme staveniště v červenci, tedy s měsíčním zpožděním," upřesnila primátorka Martina Rosenbergová.

Problém by však mohl podle opozice nastat v okamžiku, kdyby regionální rada zarazila kvůli nedávnému podnětu Změny pro Liberec příjem evropských peněz.

"Jestliže by se už stavělo, vznikla by městu dost velká škoda, která by šla na triko novému vedení," poznamenal bývalý ekonomický náměstek Jaromír Baxa.