Secesní vila z areálu Libereckých výstavních trhů je na prodej.

Secesní vila z areálu Libereckých výstavních trhů je na prodej. | foto: MF DNES

Zadlužený Liberec zkusí prodat vilu po veletrzích v elektronické aukci

  • 4
Další pokus prodat bývalé sídlo Libereckých výstavních trhů, a tak snížit dluh města, zkrachoval. Radnice znovu pozvala zájemce o koupi, aby si vilu prohlédli, ale nikdo nepřišel. Proto bude dalším pokusem elektronická aukce, který se chystá na 29. listopadu.

"Zatímco běžně takto nakupujeme komodity, toto bude první elektronická aukce, v níž budeme nabízet nemovitost," uvedl náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc.

Secesní vila byla jako rodinný dům postavena na dnešní Masarykově třídě v roce 1900. Protože má ve třech poschodích téměř třicet místností plus byt domovníka, patřil zřejmě její původní majitel k bohaté třídě židovských průmyslníků a obchodníků, kteří v této lokalitě stavěli svá přepychová sídla.

Vila prošla v 70. letech minulého století kompletní rekonstrukcí a z jejích místností byly vytvořeny kanceláře. O tom, jak honosný objekt to byl, si lze udělat představu ze zachovaných krbů a původního dřevěného obložení stěn a stropů.

Po zániku Libereckých výstavních trhů a zrušení jejich ředitelství, využívala objekt radnice a jedna životní pojišťovna. Nyní je objekt prázdný a stává se pravidelně terčem zlodějů a bezdomovců.

"Prohlídku objektu jsem již dělala několikrát, ale vážnějších zájemců bylo jen pět. Všem se však zdála cena 16 milionů 507 tisíc korun vysoká," řekla referentka odboru majetku města Marie Hozová.

Cenu se pokusil snížit ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc, který podle zásad privatizace městského majetku navrhl, aby se cena snížila o dvacet procent. Tedy na 13,2 milionu.

"Rada města to odhlasovala, zastupitelstvo zamítlo. Takže počkáme, jak se situace vyvine po elektronické aukci," řekl Šolc. Jestli objekt ani po ní nikde nekoupí, navrhne náměstek znovu snížení ceny o dvacet procent.

Cena je údajně příliš vysoká

Také zástupci firmy Eurodražby Janu Vamberskému se zdá vyvolávací cena příliš vysoká: "Liberec, Praha, Brno jsou města, která docela prosperují, takže se cena nemovitostí nesnížila tak, jako jinde. Nicméně jsem přesvědčen, že šestnáct a půl milionů je podle mého názoru pro kupce málo motivující. Kdybych o tom měl rozhodovat, tak bych nabídl polovinu znaleckého posudku, tedy nějakých osm a půl milionu korun."

Dvěma miliardami zadlužený Liberec už příliš majetku k prodeji nemá. Mimo secesní vily, nabízí také objekt bývalé mateřské školky F.L.Věka v Ruprechticích.

"Když se nám podaří prodat obě vily, skončí rozpočet města za rok 2012 v mírném plusu, dva, tři miliony. Když ne, ocitneme se v mínusu kolem pětadvaceti milionů," dodal Šolc.