Předsedkyně Spolku přátel Ostašova Pavla Haidlová je z přístupu města

Předsedkyně Spolku přátel Ostašova Pavla Haidlová je z přístupu města rozhořčena. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lidé jsou v šoku. Město řeší jejich námitky k nové tváři Liberce tajně

  • 5
Liberečané protestují proti tomu, že radnice tají, jak se vypořádala s námitkami proti chystanému územnímu plánu. Radnice namítá, že výsledky jsou zatím tajné, ale až bude plán hotov, zveřejní je. Lidé ale hovoří o tom, že veřejné projednávání budoucí vize města bylo jen divadlem.

"Veřejné projednávání územního plánu bylo jen divadlo pro lidi. Od té doby jsme se neměli možnost dozvědět, jak byly naše připomínky vypořádány. Prý je to tajné. Že naše námitky neuznali, jsem se dozvěděla od vás," uvedla Pavla Haidlová, předsedkyně Spolku přátel Ostašova.

Boj proti průmyslové zóně a nové silnici zahájili Ostašovští v roce 2011. V únoru 2012 odhlasovali liberečtí zastupitelé i přes odpor obyvatel i orgánů životního prostředí, že přes libereckou čtvrť Ostašov povede sběrná silnice a chystá se stavět průmyslová zóna Sever, která zabere nejkrásnější pozemky.

Obyvatelé této lokality začali mluvit o defenestraci libereckých politiků a Spolek přátel Ostašova sebral za krátkou dobu víc než jedenáct set podpisů. Bylo jich o sto víc, než kolik lidí v Ostašově, Karlinkách a Horní Suché žije.

"Dlouho jsme se rozhodovali, jestli informaci o projednávání námitek zveřejníme. Nakonec jsme se rozhodli, že ano. Vedení radnice se totiž snaží zatajit všechny informace a v tichosti to připravit ke schválení. Asi tím porušujeme všechny možné vnitřní předpisy, ale jsme přesvědčeni, že obyvatelé města musí tyto informace mít. Schválení územního plánu, které bude v červnu 2014, se blíží," řekl zastupitel Jaromír Baxa (Změna).

Je to změť čísel a odkazů a nikdo tomu nerozumí

Ten také poukázal na to, jak se řešení územního plánu a námitek dělá například ve Špindlerově Mlýně: "Je tam podrobně popsaná námitka i podrobně zdůvodněné rozhodnutí. V liberecké tabulce, kterou mám k dispozici, je změť čísel a odkazů, kterým nikdo nerozumí. Což je asi účel."

Ještě hůř než Ostašovští jsou na tom obyvatelé sousedního Machnína, s nimiž údajně sehrála liberecká radnice ještě větší habaďůru. Námitku proti nové obchodně-průmyslové zóně podepsalo 692 lidí a město ji z budoucího územního plánu vyjmulo. Dnes je to jinak, nikdo o tom ale neví.

"Zóna se v návrhu územního plánu plánu objevila znovu. Jeden člověk podal námitku proti tomu, že tam zóna nebude. Je pravděpodobné, že to zastupitelstvo příští čtvrtek proti vůli téměř sedmi stovek obyvatel Machnína schválí," dodal Baxa.

Nesmíme o schůzce mluvit

Milan Porš ze Společnosti obyvatel Machnína přiznal, že se s náměstkem primátorky Jiřím Rutkovským setkal, ale nesmí o tom mluvit. "Bylo nám řečeno, že město musí z různých důvodů vyjít majiteli pozemků vstříc," naznačil Porš, který to odmítl komentovat. Prozradil ale, že jejich spolek chystá další podpisovou akci.

Náměstek Rutkovský nesdělil, proč je pro veřejnost jednání o námitkách tajné. Odkázal na pořizovatele územního plánu Adama Lenerta: "V této fázi je to podle zákona neveřejný materiál. Nic ale není definitivně rozhodnuto. Jak námitky a podněty dopadly, bude známé až při zveřejnění nového územního plánu. I potom budou moci lidé námitky podávat."