Dostavba OC Fórum v Liberci

Dostavba OC Fórum v Liberci - Z proskleného Fora je výhled do libereckých ulic. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberec se rychle mění. Architekti kritizují, že živelně

  • 10
Chaos. Takové slovo v posledních letech podle odborníků nejlépe vystihuje vývoj libereckého centra. Ve středu města se staví živelně a nekoncepčně. Liberec kvůli tomu přichází o svůj tradiční charakter.

"Postrádám v Liberci ucelenou koncepci, podle které by se při projektování postupovalo. Stavbu určují finanční zájmy," tvrdí Zdeňka Němcová-Zedníčková, která učí studenty fakulty architektury liberecké Technické univerzity.

Když se turista vrátí po pěti letech do Liberce, bude se jen divit. Místo zbourané Textilany rumiště s vizí stavby dalšího sídliště. Odbagrovaný kopec na Perštýně bez perspektivy kvůli opuštěné stavbě nákupního centra.

Velkolepý, ale poloprázdný obchodní dům Plaza na Šaldově náměstí. Zbourané Tesco, místo kterého dílem už stojí a dílem roste gigantický nákupní komplex rozkročený v celém spodním centru.

Bourání starého Teska v Liberci provázely protesty části veřejnosti i mnoha architektů a urbanistů.

Bourání starého Teska v Liberci provázely protesty veřejnosti i mnoha architektů.

Dům na místě zbouraného Tesca v Liberci je podle architektů jen průměrný

Dům na místě zbouraného Tesca v Liberci je podle architektů jen průměrný

Současný stav kritizují i jiní architekti. "Z Liberce mám teď pocit chaosu. Přibývá velmi konfekční, nevýrazná architektura v centru a město ztrácí svoji tvář," zhodnotil před časem liberecký architekt Miroslav Masák, autor nyní již zbouraného obchodního domu Tesco.

Město nemá hlavního architekta

Podle profesora Jiřího Suchomela, proděkana Fakulty umění a architektury Technické univerzity, chybí městu útvar hlavního architekta. Město ale jeho potřebu nevidí.

"V současné době pracují na územním plánování dva architekti a každý nový dům posuzují. Nemyslím, že by útvar hlavního architekta chyběl," říká náměstek libereckého primátora pro rozvoj a územní František Hruša.

Proluka mezi Paláci Dunaj a Syner v Liberci.

Bývalá proluka mezi Paláci Dunaj a Syner.

Nákupní palác Delta v Liberci.

Na místě vyrostl nákupní palác Delta.

Největší překvapení čeká lidi, kteří ve městě nežijí. "Jezdím do Liberce zhruba jednou za rok a jsem překvapená, jak se město mění. Zarazilo mě třeba velké monstrum na Soukenném náměstí. Proč se staví přímo v centru? Nejsou vidět hory, které Liberec obklopují," divila se Alice Young, která se před pěti lety provdala do malého města v Americe.

Město o takových ohlasech ví. "Je pravda, že se nám bývalí rodáci nebo třeba lidé, co nebyli řadu let ve městě, svěřují s tím, jak moc se Liberec proměnil. Vnímají to spíš tak, že se rozvíjí, než že by kritizovali," zmínila pracovnice Městského informačního centra v Liberci.

Staveniště na Šaldově náměstí v Liberci.

Staveniště na Šaldově náměstí v Liberci.

Obchodní centrum Plaza v Liberci.

Dnes tu stojí obchodní centrum Plaza.

Podobné zkušenosti má také mluvčí radnice Martin Korych. Podle něj ale lidé spíš chválí. "Poslední dobou chodí dost lidí, kteří říkají, že město vzkvétá. Dlouho tu nebyli a vidí ten rozdíl. I když máme samozřejmě i záporné reakce. Ty jsou ale vždy, když vzniká něco nového," řekl Korych.

Koncepce vymýšlejí studenti. Zatím zbytečně

Studenti architektury sice vymýšlejí nejrůznější koncepce, jak ve městě smysluplně a citlivě stavět. Otázkou ale je, jestli se podle nich bude také někdy postupovat. Zatím to tak není.

Podobně například navrhli zastavět opuštěné rozsáhlé staveniště na Perštýně, které ale bude předmětem žaloby na stát pro zmařenou investici. Navrhli také proměnu ostudných zákoutí Liberce jako jsou okolí Papírového náměstí, Lucemburské a Široké ulice. Jsou jen v těsném sousedství samotného středu.

Benešovo náměstí v Liberci při generální opravě.

Benešovo náměstí v Liberci při kompletní opravě.

Jednou z pozitivních změn je instalace kašny na Benešovo náměstí v centru Liberce.

Jednou z pozitivně vnímaných změn je umístění kašny.

Práce absolventa liberecké architektury Jiřího Žida by mohla městu například posloužit jako podklad pro zpracování regulačního plánu. Počítá tu s novými domy, které vytvoří dnes neexistující ulice, malými náměstíčky a zelenými dvory, byty, ale i s menšími obchůdky.

"S tímto územím se desítky let vůbec nic neděje, přitom přímo sousedí s atraktivním centrem a osobně to považuji za velký problém města," vysvětlil nedávno Jiří Žid.