Lázně patří k nejvýznamnějším památkám Liberce.

Lázně patří k nejvýznamnějším památkám Liberce. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Zchudlý Liberec si půjčí další desítky milionů. Přestaví za ně lázně

  • 15
Přestavbě bývalých libereckých lázní na nové sídlo Oblastní galerie už nehrozí, že by musela předčasně skončit kvůli nedostatku peněz v kase zchudlého města. Liberec se dohodl s Equa Bank na půjčce sto padesát milionů korun. Polovina částky poputuje právě na lázně.

Je to dobrá zpráva. Přestavba lázní na galerii totiž postupuje ke svému cíli velmi klopotně. Největší problémy má investor, kterým je samo město, právě s placením.

Liberecké lázně

Městské lázně, dříve nazývané Lázně Františka Josefa I., jsou jednou z nejvýznamnějších památek Liberce. Novorenesanční budova lázní byla postavena v letech 1901-1902 podle projektu vídeňského architekta Petera Paula Branga. Stavba sloužila dlouhá léta jako jakási obecní umývárna. Movitější občané zároveň mohli využít služeb, jako bylo kadeřnictví, holičství, prádelna nebo mandl. Bazén od roku 1984 už svému původnímu účelu nesloužil, plavci se přemístili do novostavby na Tržním náměstí. V roce 1995 lázně koupil soukromý majitel a od té doby budova chátrala. O deset let později získalo město lázně zpět v dražbě. Roku 2011 začala rekonstrukce pro nové sídlo Oblastní galerie.

Regionální rada regionu Severovýchod zatím nedala na stavbu ani korunu. Město tak musí platit firmě Chládek a Tintěra ze svého. Proto liberecká radnice hledala několik měsíců banku, která by jí půjčila peníze do té doby, než přijdou evropské dotace.

"Už loni se nám podařilo domluvit spolupráci s Equa Bank, která nám půjčí celkem sto padesát milionů korun," řekl ekonomický náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc.

Polovina částky půjde na lázně. "Druhá na hrazení dalších akcí plánu rozvoje města, jako je oprava tělocvičny základní školy na náměstí Míru, rekonstrukce parků a hřišť, nebo pavilon leknínů v botanické zahradě," dodal Šolc. 

Dohoda města Liberce s Equa Bank má dvě části. Pětasedmdesát milionů, které radnice nutně potřebuje na proplácení faktur stavební firmě, půjčí banka bez podmínky, kterou byla zástava v podobě liberecké Tipsport arény.

Druhých sedmdesát pět milionů banka půjčí, až město tuto podmínku splní. K tomu však potřebuje souhlas od ministerstva financí, který však do Liberce zatím nedorazil.

Výstavbu lázní měla z 85 procent hradit evropská dotace, ale město zatím nedostalo ani korunu. Proto musí stavbu za celkem 360 milionů korun platit průběžně ze svého napnutého rozpočtu.

Regionální rada regionu Severovýchod neplatí Liberci proto, že se od počátku stavby objevují pochybnosti o tom, jestli není předražená. První posudek tvrdil, že je stavba předražená o 50 až 70 milionů.

Město si nechalo udělat druhý, který tvrdí opak. "Proto jsme nechali vypracovat posudek třetí a podle něj rada definitivně na přelomu února a března rozhodne," potvrdila Eva Jouklová, tisková mluvčí rady Severovýchod.