Městské lázně v Liberci.

Městské lázně v Liberci. | foto: MF DNES

Liberec vybral firmy na opravu lázní a bazénu. Primátorovi se ale nabídky nelíbí

  • 18
Vedení Liberce vybralo vítěze výběrového řízení na dostavbu plaveckého bazénu a rekonstrukci a městských lázní, které vypsala ještě minulá liberecká vláda. Do soutěže se přihlásily jen čtyři firmy, což se nelíbí primátorovi Liberce Janu Korytáři.

"Vítěze výběrových řízení na obě stavby jsme vybrali hlavně proto, že nám nic jiného nezbývalo. Jednak nás tlačil čas. Koaliční partneři tvrdili, že by nám peníze z EU mohly propadnout. Ostatně, na to se chci ještě podívat. Za druhé byly kvalifikační podmínky nastaveny tak podrobně a úzce, že jsme museli rozhodnout tak, jak jsme rozhodli," popisuje primátor Jan Korytář.

Liberecký bazén a lázně za miliony

Dostavba plaveckého bazénu má stát 116,4 milionu korun a rekonstrukce bývalé chlouby Liberce, městských lázní, přijde na 300 milionů. Vedení liberecké radnice jména obou vítězů výběrových řízení odtajní na jednání zastupitelstva města na konci března.

Podle něj je hodně nestandardní, že se do soutěže přihlásily tři, respektive čtyři firmy. Jedna z nich, liberecký Syner, do obou. Jejich nabídkové ceny se údajně lišily, radnice to zatím tají, jen v rozmezí plus minus dva miliony korun.

"Standardem v Česku bývá deset firem. Což je jediná cesta, jak snížit cenu," dodal Korytář, který je přesvědčen, že při větším počtu účastníků by se podařilo vysoutěžit cenu podstatně nižší.

Jeho slova potvrzuje i Pavel Kohout, který se v NERV zabýval vysokými cenami českých dopravních zakázek. "Soutěže s omezeným počtem uchazečů obvykle vedou k vyšší ceně. Čím více soutěžících, tím nižší cena," potvrdil známý ekonom před časem pro MF Dnes.

Vedení radnice chce na výběrová řízení přísná kritéria

"Ukázal jsem svým kolegům ze subkomise NERVu, s nimiž jsme připravovali doporučení vládě, jak se mají veřejné zakázky vypisovat, liberecké kvalifikační podmínky na obě stavby. Moc jsme se tomu nasmáli. Já ovšem trochu křečovitě," přiznává náměstek libereckého primátora Jaromír Baxa, který učí ekonomiku na UK v Praze.

"Všem říkám, že za nějakou dobu materiály z libereckých výběrových řízení přepíšu a budu používat ve výuce, aby studenti viděli, co se dá s výběrovým řízením udělat a jak se s tím čachruje," dodal.

Vedení liberecké radnice nyní připravuje přesná kritéria, podle nichž bude výběrová řízení vypisovat. Nemělo by se v nich už opakovat to, že budou ušity na míru jen několika málo firmám.

,