Zájemci nahlédnou do kina Varšava, které prochází důkladnou rekonstrukcí.

Zájemci nahlédnou do kina Varšava, které prochází důkladnou rekonstrukcí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nejužší dům i kino, které přežilo svou smrt. Liberec ukáže zajímavosti

  • 5
Liberec se nemůže chlubit množstvím historických památek, ale ty, co má, stojí za to. Skvostné kostely svatého Antonína a svatého Kříže, Valdštejnské domky a další architektonicky pozoruhodné stavby se nyní dostaly do nového prohlídkového okruhu.

„Památky stojí ve čtvrti Nové Město na Sokolovském náměstí a v jeho bezprostředním okolí,“ řekl mluvčí liberecké radnice Jan Vrabec. „Komentované prohlídky zahrnou také kino Varšava nebo základní uměleckou školu.“

Prohlídky odstartují v květnu a potrvají pět měsíců.

Navážou na loňský rok, kdy průvodci vodili Liberečany a turisty odjinud po jiných historických pokladech krajského města.

Tehdy zájemci viděli obřadní síň novorenesanční radnice, Šaldovo divadlo, novorenesanční Českou spořitelnu, hotel Zlatý lev, sousední redernovský zámek a Severočeské muzeum.

Letos lidé při prohlídkách poznají slavné liberecké budovy vesměs zvenčí. Město se však domlouvá s římskokatolickým arciděkanem Radkem Jurnečkou, zda by průvodci směli klienty brát také do kostela svatého Kříže a do zahrady kostela svatého Antonína.

Prohlídky se uskuteční vždy ve čtvrtek

„V zahradě je Křížová cesta, morový sloup a kaple Božího hrobu,“ upozornila Kuchtová. „Zájemcům představíme i méně známé atraktivní stavby jako třeba nejužší dům v Liberci.“

Pro prohlídky zvolila liberecká radnice čtvrtky. Využívá více než dvacet průvodců. Jde o profesionály, pracovníky z odboru cestovního ruku a dobrovolníky z Komunitního střediska Kontakt.

„O novém prohlídkovém okruhu se veřejnost dozví z reklamy na webu města a také z letáků,“ poznamenal náměstek primátora Ivan Langr. „Turisté zavítají i do bývalé galerie U Rytíře v suterénu liberecké radnice, kde se dozvědí o zapomenutých dějinách Liberce.“

V České Lípě začaly prohlídky historického centra už v březnu. Pořádá je městská příspěvková organizace Lipý a za dvouhodinový okruh s průvodcem zaplatí lidé 120 korun.

„Na prohlídky přijímáme rezervace a zatím se na ně šlo dvakrát,“ konstatovala ředitelka organizace Lipý Jiřina Kučerová. „Na podzim bychom rádi dělali prohlídky města pro školy.“

Turnovské informační centrum láká na prohlídky města během letních prázdnin.
Zájemci při nich poznávají jednou za týden nejkrásnější kostely. Další prohlídka je zavádí jednou za týden do klenotnice v Muzeu Českého ráje.