Za porušování zákazu pouličního a podomního prodeje teď budou v Liberci hrozit pokuty. (ilustrační snímek)

Za porušování zákazu pouličního a podomního prodeje teď budou v Liberci hrozit pokuty. (ilustrační snímek) | foto: archiv, MF DNES

V Liberci vyženou prodejce z ulic a domů. Chtějí tak zamezit krádežím

  • 6
Liberecká radnice zakáže podomní a pouliční prodej. Nařízení by mohlo omezit krádeže v obchodech i bytech a ohlupování starých lidí. Nekalé obchody přestanou prodejcům procházet 25. března.

"O vytlačení pouličních prodejců z Liberce se snažíme již několik let," řekla primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD). "Většinu obyvatel města obtěžují."

Radnice vydala před několika lety vyhlášku, s jejíž pomocí chtěla zabránit pochybnému "kšeftování" v ulicích. Ústavní soud však zanedlouho vyhlášku zrušil. Radnice věří, že s novým tržním řádem bude úspěšnější a přečká útoky jeho odpůrců.

Za porušování zákazu pouličního a podomního prodeje hrozí pokuty od městské policie. Její ředitel Ladislav Krajčík nový tržní řád uvítal.

"Většině lidí vadí, když je na cestě od terminálu MHD ve Fügnerově ulici na Benešovo náměstí obtěžují prodejci mobilů nebo kosmetiky," upozornil Krajčík. V ulicích a na náměstích kvete rovněž obchod se šampony a jinou drogerií, se šperky či s fotoaparáty.

Polovina nabízených věcí může být ukradená

Podle Krajčíka může až polovina nabízených věcí pocházet z krádeží. Zloději se je snaží udat co nejrychleji po propašování z obřího obchodního centra Forum i z menších prodejen.

Nový tržní řád dává strážníkům do ruky zbraň i proti obchodníkům, zaměřeným na důvěřivé staré lidi v panelových domech. "Vnucují jim služby nebo zboží, které si neobjednali," prohlásil Krajčík.

V nejhorším případě se za prodejce vydávají zloději. Jakmile se dostanou do bytu, lehce zjistí, kde senioři ukrývají své celoživotní úspory a bez výčitek svědomí je okradou. Od 25. března získají strážníci pravomoc, aby proti podomním prodejcům zakročili a uštědřili jim pokuty.

"Senioři, obtěžovaní nezvanými návštěvníky, se na nás však mohou obrátit už nyní. Máme pro ně zvláštní linku 488 578 188 a samozřejmě také tísňové číslo 156," vysvětlil Krajčík.

Nejsnadnějším terčem prodejců jsou senioři

Se zákazem pouličního a podomního prodeje v Liberci souhlasí Marcela Kohoutková z České obchodní inspekce. "Můj osobní názor je, že staří lidé uvěří skoro všemu, co jim někdo řekne," konstatovala Kohoutková. "Nekalé obchodní praktiky neznají a nejsou vůbec připraveni na agresivní taktiky, s nimiž vyrukují mladí prodejci."

Podle Kohoutkové se senioři nechají lehce nachytat na sliby obchodníků, že ušetří hodně peněz, když si koupí vychvalované zboží nebo službu. Ale například v mobilních telefonech nebo v cenách za energii se vůbec nevyznají.