Areál libereckého výstaviště se změnil v průchozí parkovou plochu.

Areál libereckého výstaviště se změnil v průchozí parkovou plochu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec zpřístupnil výstaviště, bude z něj park

  • 4
Slavná minulost Libereckých výstavních trhů je sice minulostí, lidé se nyní alespoň dostanou dovnitř areálu výstaviště i mimo sporadicky pořádané akce. Město totiž zpřístupnilo celý komplex. V plánu je i zbourání pavilonu I a stavba nové budovy, kde vznikne muzeum kolejové dopravy.

Město areálu přiřklo budoucnost oddychové zóny a parku. Zároveň ušetří. "Zpřístupněním areálu Libereckých výstavních trhů ušetří magistrát platby za odvod dešťové vody. Komunikace v areálu budou veřejně přístupné a ty jsou osvobozené od poplatku," uvedla mluvčí magistrátu Pavlína Stránská. Podle ní tak město ročně ušetří 350 tisíc korun.

Historie výstaviště

Plánek libereckého výstaviště s jednotlivými pavilony

V roce 1851 se uskutečnila první výstava lehkého průmyslu. Pokračovala založením Svazu mezinárodních veletrhů, na kterém se v roce 1925 podílela vedle Liberce také Praha, Frankfurt nad Mohanem, Lipsko a další města.

Samotný areál Libereckých výstavních trhů vznikl v letech 1920 až 1930. Rozkládá se na ploše více než 6 000 metrů čtverečních. V poválečném období se činnost libereckého výstaviště obnovila a od roku 1956 bylo spojeno hlavně s pořádáním Libereckých výstavních trhů.

V areálu výstaviště jsou umístěny čtyři stálé pavilony (B, D, E, I), které lze celoročně využít pro výstavní účely s celkovou výstavní plochou 3 200 metrů čtverečních.

Otevřením areálu se lidem mimo jiné zkrátí cesta z Masarykovy ulice na Tržní náměstí. Do areálu se dostanou vchody od plaveckého bazénu a z Masarykovy třídy. "Lidé mohou celý areál využívat například k procházkám. V budoucnu do areálu umístíme také odpadkové koše a lavičky," doplnila mluvčí.

"Je asi dobře, že se brány otevřely. Jen mám strach, že to tady budou ničit vandalové a skončí éra výstavnictví. Chodím sem třeba na Dům a zahradu, je tu levněji," komentovala Ludmila Trojanová.

"Je to zatím taková zkouška a pokud by tam docházelo k něčemu nepřístojnému, můžeme se kdykoliv vrátit k původnímu modelu. Osobně si ale nemyslím, že tam bude nějaký problém, vandalové mohou ničit prakticky cokoliv," myslí si náměstek primátora pro rozvoj Lukáš Martin.

Integrovaný plán rozvoje města do budoucna počítá se zbouráním pavilonů a částečnou přeměnou areálu výstaviště na park. Konkrétnější podobu má projekt, ve kterém Liberec počítá s opravou slavobrány výstaviště v Masarykově ulici a restauraci Casino. Součástí bude i zbourání pavilonu I a stavba nové budovy, kde vznikne muzeum kolejové dopravy.

Muzeum může být hotové příští rok

"Projekt je teď ve finální fázi," zmínil Tomáš Hampl, koordinátor dotací od Evropské unie na liberecké radnici. Podle něj půjde o tematické muzeum. Minimálně v pavilonu I tak skončí oblíbené prodejní výstavy.

"Máme hotovou dokumentaci pro stavební povolení. Myslím, že příští rok může muzeum začít fungovat," řekl ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce Jiří Veselka.

Plán se nelíbí provozovatelům výstaviště ze společnosti Boom nábytek. Zbourání klíčového pavilonu prý bude znamenat pohromu pro vysoce navštěvované výstavy Dům a zahrada nebo Dům a bydlení. Na výstaviště se prý nevejdou všichni vystavovatelé.

Pořadatelé si proto najdou jiné výstaviště. "Pavilon I je stěžejní. Nevím, jak by pak výstavy dál fungovaly. Nechápu, proč se raději nezbourá pavilon G, což by bylo levnější a jednodušší," zmínil Zdeněk Dubský ze společnosti Boom nábytek.

Liberecké výstaviště

Liberecké výstaviště