Komín teplárny v Liberci.

Komín teplárny v Liberci. | foto: Stanislav Mackovík

Liberecká radnice a teplárna se hádají. Lidé přesto ušetří 700 korun

  • 3
Cena tepla půjde v příštím roce v Liberci dolů. Zákazníci, kteří s Teplárnou podepsali pětiletou smlouvu, se v roce 2017 dočkají o 26 korun levnější ceny. Namísto současných 699 korun budou platit 673 korun. Čtyřprocentní snížení představuje pro každou domácnost roční úsporu téměř sedm set korun.

Cenu teplárna sníží i přes to, že si s městem Liberec navzájem vyhrožují žalobou. Podle teplárny totiž radnice neplní podmínky smlouvy a brání v již schválené modernizaci. Pokud dojde spor až k soudu, může v něm prý město přijít až o sto čtyřicet milionů korun.

„Snížení ceny pro příští rok nám umožňují nižší ceny zemního plynu a také domluvené snížení nájmů formou vložení majetku obou akcionářů. Jenže právě tento vklad město svým postupem v tuto chvíli znemožňuje,“ uvedla Jitka Holčáková, místopředsedkyně představenstva Teplárny Liberec.

Na vložení majetku, za který teplárna platí nájem, se dohodli akcionáři loni v říjnu. Cílem bylo zlevnit teplo pro odběratele. Teplárna tak měla ušetřit zhruba padesát milionů korun, přičemž jen Liberci platila až dosud na nájemném bezmála deset milionů.

Jenže požadavek Teplárny zatím považuje radnice za neopodstatněný.
„Necháváme zpracovat v této chvíli tři posudky, jeden je na cenu nájemného, kdy máme dlouhodobě pochybnosti o tom, zda je jeho výše adekvátní. Město i skupina MVV Energie CZ pronajímaly majetek Teplárny, která se o něj však nestarala, nic do něj neinvestovala a peníze odcházely pryč. Navíc co se týče vkladu majetku do Teplárny, tam máme dlouhodobý problém s tím, že nám Teplárna neposkytuje některé smlouvy mezi takzvanými ovládanými osobami, tedy mezi Teplárnou, Termizem a dalšími společnosti skupiny Energií Holding,“ vysvětlil Jan Korytář (Změna), náměstek libereckého primátora.

Náměstek: Když teplárna nezareaguje, obrátíme se na soud

Radní se podle něj dohodli, že pokud se chování Teplárny, a především druhého akcionáře skupiny MVV nezmění, je město připraveno podat žalobu. „Není na co čekat, když Teplárna rychle nezareaguje, chceme si vymoci tyto informace soudní cestou,“ doplnil náměstek.

Na to je ostatně připravená i Teplárna. „V zájmu svých zákazníků jsme připraveni vymáhat plnění smlouvy soudní cestou. Dohoda mezi akcionáři je závazná a její neplnění může ohrozit zachování ceny tepla v příštích letech,“ zdůraznil Lukáš Jankovský, mluvčí Teplárny.

To potvrdila i Holčáková. „Zástupci města mohou letos dostat svým postupem teplárnu do třicetimilionové ztráty a zároveň ohrozit zahájení projektu GreenNet, do jehož spuštění zbývá pouze několik měsíců,“ řekla.

GreenNet má zajistit modernizaci zastaralých rozvodů. Společnost už vyzvala k akci i liberecké zastupitele, kterým poslala otevřený dopis. V něm je vyzývá, aby splnění závazků ze smlouvy prosadili.

Teplárna Liberec zásobuje teplem téměř patnáct tisíc libereckých domácností, desítku průmyslových areálů a 130 odběratelů z terciální sféry. Dodávky zajišťuje už od roku 1976 a od roku 2007 patří do skupiny MVV Energie CZ, která má v teplárně 70procentní podíl.