Liberecká knihovna začala registrovaným čtenářům půjčovat česky psané...

Liberecká knihovna začala registrovaným čtenářům půjčovat česky psané elektronické knihy. V nabídce má stovky titulů od českých nakladatelů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Konec pokut i dlouhého čekání. Knihu si v Liberci půjčíte i elektronicky

  • 3
Téměř beznadějnému čekání čtenářů knihovny na světový bestseller Stoletý stařík nebo na populární knihu Haliny Pawlowské je, zdá se, konec. Krajská vědecká knihovna v Liberci začala registrovaným čtenářům půjčovat česky psané elektronické knihy.

Knihovna se stala jednou z patnácti knihoven v zemi, které rozjely pilotní spolupráci s portálem eReading. V nabídce má stovky titulů od českých nakladatelů.

„Je to úplně nová služba, a čekáme, jak se osvědčí. Rozjezd je zatím pomalejší, ale myslím, že stále víc čtenářů přijde novince na chuť,“ zmínila ředitelka knihovny Blanka Konvalinková.

Knihovna sice dosud půjčovala na tisícikorunovou kauci čtečky s nahraným balíčkem asi čtyřiceti knih, vesměs starších autorů jako je Božena Němcová nebo Karel Čapek.

Nový systém jde ale mnohem dál. Nyní má knihovna na „skladě“ zhruba tisíc elektronických a často nejnovějších titulů. Výhod je hned několik. Knihu můžete vybrat v katalogu knihovny, i když třeba ležíte doma v posteli. Zakrátko vám „přistane“ v tabletu nebo chytrém telefonu.

Nemusíte se ani bát, že přetáhnete dobu výpůjčky a zaplatíte pokutu. Po jedenadvaceti dnech se totiž přístup ke knize automaticky zablokuje. Můžete si ji pak ale půjčit znovu.

Počet čtenářů jedné knihy je neomezený

Počet čtenářů, kteří si půjčí jeden titul, je neomezený. „Je to nesporná výhoda. U klasických knih mohli čtenáři na rezervaci čekat i několik měsíců. Čtenář se teď okamžitě dostane třeba k současnému bestselleru Jonase Jonassona Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel,“ popsala další výhodu elektronických výpůjček ředitelka knihovny Konvalinková.

Bez omezení ale nový systém není. Podporuje pouze čtečky eReading Start 2 a Start 3. Pokud si chcete aplikaci eReading.cz stáhnout, tak jen zařízením s operačním systémem Android nebo iOS. Ten využívají přístroje společnosti Apple. Pakliže tedy vlastníte nejrozšířenější Windows, máte smůlu.

Současně je možné vypůjčit jen dva tituly. Během zkušebního provozu si může jeden čtenář půjčit maximálně deset elektronických knih.

Knihovna musí také mít e-mailovou adresu čtenáře a zapotřebí je, aby se čtenář zaregistroval i u společnosti eReading. Pak proběhne identifikace mezi katalogem knihovny a společnosti. Pokud si pak čtenář stáhne knihu, objeví se v jeho kontu čtenáře jako výpůjčka.

Čtenáři by rádi více e-knih

Zatímco za výpůjčku čtenář nic neplatí, pro knihovnu systém zadarmo není. Za jeden půjčený titul platí eReadingu 49 korun. Cenu se nepodařilo snížit, protože spolupráce běží jen s jedinou firmou. Možná ale začne být časem výhodnější, pakliže knihovna nebude muset nakupovat nejžádanější tištěné knihy v několika exemplářích.

„Ze všech reakcí, které na novou službu máme, je patrná velká spokojenost. Uživatelé by rádi viděli tuto službu zařazenou do standardní nabídky knihovny,“ zmínila Dana Petrýdesová, vedoucí odboru služeb Krajské vědecké knihovny.

Podle průzkumu by ale čtenáři zároveň uvítali širší nabídku e-knih. Tu současnou považují za průměrnou. Vadí jim také, že nemohou používat velmi rozšířenou čtečku Kindle.

Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.