Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Liberecká koalice slíbila zrušit botičky, řidiči je dostávají dodnes

  • 0
Řidiči v Liberci dodnes dostávají botičku za špatné parkování, přestože liberecká koalice se v programovém prohlášení zavázala, že jejich používání ve městě zruší. Magistrát se hájí, že změny v parkování připravuje a strážníci nyní botiček nasazují méně než v minulosti.

"Nějakým způsobem o rušení botiček jednáme, ale žádný závěr zatím není. Definitivní rozhodnutí dosud nepadlo," řekl ředitel Městské policie v Liberci Ladislav Krajčík.

Parkování v Liberci

V Liberci je téměř 2 300 parkovacích míst, z toho přes osm set na karty pro rezidenty a abonenty.

Řidiči vhazují mince do 52 automatů. Částečně je spravuje firma City Activ Parking, částečně Technické služby.

Zájem o parkování v samotném centru však klesá, řidiči využívají například bezplatného dvouhodinového stání v podzemní garáži obchodního centra Plaza či tříhodinového v obchodním centru Forum.

Loni nasadili strážníci 5 309 botiček, v roce 2009 6 530.

Podle náměstka primátora Lukáše Martina se pomalu rodí nový systém, podle něhož se budou špatně parkující řidiči trestat.

"Intenzivně na tom pracujeme. Ale zatím nechci říkat, jestli botičky zrušíme a ono to pak nebude. Určitě se ale shodneme v tom, že nějaká represe být musí, jinak tu lidé začnou parkovat, kde chtějí, třeba i v předplacených zónách, což by bylo dost smolné řešení," prohlásil náměstek.

Do léta chce nový systém představit i veřejnosti. Město se zatím neshodlo ani na tom, zda ukončí smlouvu s firmou City Activ Parking, která pro město zajišťuje parkovací systém, třeba tím, že instaluje parkovací automaty a dodává parkovací karty. Podle Martina jdou příjmy z parkování do kasy Technických služeb města Liberce, které poté firmě platí za poskytovanou techniku.

"Ještě chceme do budoucna vyřešit, zda bude tyto technologie dodávat firma Activ, nebo jiná společnost nebo zda to jako město zvládneme sami. V tom případě bychom ale museli nakoupit parkovací automaty amít peníze i na jejich obnovu a údržbu," doplnil Martin.

Strážníci museli s nasazováním botiček ubrat

I když nový systém, jak trestat nezodpovědné řidiče teprve město sestavuje, už nyní se shodne v tom, že oproti minulosti to strážníci s nasazováním botiček nijak nepřehánějí. Podle Krajčíka je namontují na auto opravdu jen v nejnutnějších případech.

Zatímco v roce 2009 nasadila městská policie 6 530 botiček, loni to bylo už o dvanáct set méně.

"O tom, zda nasadí botičku, rozhoduje na místě strážník, snažíme se to ale řešit i jinou cestou," upozornil ředitel. Strážník tak může špatně parkujícímu řidiči jen domluvit. To se může stát třeba v případě, kdy motorista prokáže, že byl u doktora a nestihl se včas vrátit.

Od loňska navíc už motoristé neplatí za odstranění botičky firmě City Activ Parking, jak tomu bylo v minulosti, ale uhradí pouze pokutu za špatné parkování.

V Jablonci botičky obhajují

Tak to funguje už léta i v sousedním Jablonci nad Nisou. I tady se však počet nasazených botiček snižuje. Zatímco v roce 2009 jich bylo 1 603, o rok později už to bylo o více než čtyři sta méně.

Podle ředitele jablonecké městské policie Jiřího Rulce by bylo chybou botičky rušit.

"Pro to, aby byla zajištěná doprava a bezproblémové parkování vozidel, se kloníme k tomu botičky nechat. A působí to i na řidiče. Když zjistí, že tam, kde se parkovat nemá, dostanou botičku, tak si to příště rozmyslí. Město se tak snadněji vyčistí," doplnil ředitel.