Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MF DNES

Liberecké nemocnici chybí sestřičky, získat je chce z Ukrajiny

  • 6
Nedostatek sester pro lůžková oddělení hodlá krajská nemocnice v Liberci částečně řešit náborem na Ukrajině, získat jich tam chce řádově desítky.

Nedostatek zdravotních sester zavírá pokoje na některých odděleních liberecké nemocnice. O pacienty by se totiž neměl kdo starat. Na ošetřovatelském úseku jich má být dohromady 960, momentálně ale šedesát z nich chybí. Kromě sester jde i o fyzioterapeuty, laboranty či farmaceuty.
A protože v Čechách už podle slov ředitele Luďka Nečesaného není kde brát, začíná nemocnice hledat posily v zahraničí. V příštím roce by tak mohlo najít práci v krajském městě kolem třiceti zdravotních sester z Ukrajiny.

Sestřičky projdou jazykovým kurzem

„Projekt už je v běhu, do konce roku máme ukrajinským kolegům předložit konkrétní nabídku. Sestřičky z tamních zdravotních škol projdou nejdříve na Ukrajině základním jazykovým kurzem a po třech měsících pak přijedou k nám, kde se jazykově doučí a absolvují zkoušku, po které se stanou plnohodnotnou sestrou. Naší snahou do budoucna pak je propojit vzdělávací systémy tak, aby ukrajinské studentky zdravotnických škol mohly maturitní ročník odchodit v Liberci,“ vysvětlil ředitel.

S ukrajinskými sestrami už krajská nemocnice zkušenosti má. Pracuje jich tu kolem patnácti a podle Marie Fryaufové, ředitelky ošetřovatelské péče patří k velmi pracovitým zaměstnancům. „Jsou vstřícné, o tu práci hodně stojí, často totiž podporují své příbuzné na Ukrajině. Vzdělání mají podobné jako my v Evropě, navíc my po nich nežádáme žádné vysoce odborné znalosti, ale chceme hlavně všeobecné sestry, které mají základní vzdělání. Pracovat budou pod odborným dohledem, takže ty naše postupy se doučí,“ přiblížila ředitelka.

Ukrajinské zdravotnictví je na špatné úrovni

Ve srovnání s českým je ukrajinské zdravotnictví na velmi špatné úrovni. Zdravotní pojištění tu má jen třicet procent obyvatel. Ten zbytek na lékařskou péči mnohdy ani nedosáhne, pokud nemá peníze, aby si ji zaplatil. „Nemocniční péče je hodně závislá na tom, jestli příbuzní mají peníze, aby koupili nemocnici spotřební materiál. Neexistují léky na recept, všechno si tam musíte draze zaplatit,“ zdůraznil Nečesaný.

A mizerné je to i co se týče platových podmínek. Zdravotní sestra si na Ukrajině vydělá v přepočtu dva až tři tisíce korun, lékař kolem čtyř tisíc. Životní náklady jsou přitom podobně vysoké jako v Čechách. V liberecké nemocnici čeká ukrajinské sestry plat zhruba osmkrát vyšší. Ten průměrný se totiž pohybuje kolem třiatřiceti tisíc korun. Zvyšují jej mzdy sester, které pracují na vysoce specializovaných a náročných odděleních. A právě těch už mají v nemocnici také dostatek. „Pomohla nám k tomu i náborová akce, kde jsme nabízeli příspěvek padesát tisíc korun. Pokračovat bude i v příštím roce,“ upozornil Nečesaný.

Nejvíc cizinců je ze Slovenska

V nemocnici pracuje 2700 lidí, z toho devadesát cizinců. Největší počet z nich, šedesát, tvoří Slováci. O ně také v nemocnici nejvíce stojí, a to i z jazykového důvodu. Kvůli nedostatku sester musela nemocnice omezit provoz na některých lůžkových odděleních, například na urologii či na kožním.

Krajské zařízení trápí i velký příliv pacientů z ostatních okresů kraje. Například z Českolipska sem přijíždějí lidé na chirurgické výkony, i když chirurgii mají ve zdejší nemocnici, z Frýdlantska zase pacienti přicházejí nejčastěji na internu, jejíž lůžková část byla v regionu zrušená.

„Na našich neakutních lůžkách, což je například revmatologie, leží pacienti, kteří by jinak leželi na interně ve Frýdlantu, třeba se zápalem plic. Jenže my je tady přijmout musíme, protože je to akutní stav, je to ale na úkor libereckých chronických pacientů, kteří také potřebují naši péči, ale nemají šanci,“ upřesnil Richard Lukáš, lékařský ředitel nemocnice. V nemocnici se tak prodlužují objednací doby a lékaři přicházejí o pacienty, kteří nechtějí na banální operaci čekat několik měsíců a raději se objednají na zákrok jinde.