Policie v Hrádku nad Nisou hlídá domy opuštěné po evakuaci.

Policie v Hrádku nad Nisou hlídá domy opuštěné po evakuaci. | foto: Ota Bartovský, MF DNES

Liberecká policie šetří. Starostové se obávají rušení služeben

  • 3
Policisté v Libereckém kraji nebudou mít příští rok peníze na benzín, nové zimní pneumatiky ani kancelářský papír. Jedním z nejčernějších dopadů šetření dokonce může být rušení některých služeben.

Je to důsledek drastických škrtů, se kterými se musí policisté v kraji vyrovnat. Na provoz budou mít příští rok až o polovinu nižší rozpočet.

POČTY POLICISTŮ

Policie má v Libereckém kraji výrazný podstav.

Při zřízení krajského ředitelství se počítalo se 1455 místy, dnes má ale policie v kraji 1303 policistů a civilních zaměstnanců.

Dalších třicet lidí skončí do konce roku.

Nové lidi policie nabírat nebude.

"Zatím jde o nástřel rozpočtu, ale my se na něj musíme připravit. Znamenalo by to pro nás, že bychom museli omezit jízdy auty, zpomalila by se obměna vozového parku, výpočetní techniky, nemohli bychom ani nakupovat náhradní díly," vypočítal některé z dopadů krajský policejní ředitel Milan Franko.

Obyvatelé kraje ale podle něj důsledky šetření nepoznají. "I v těchto omezujících opatřeních budeme jezdit k dopravním nehodám, oznámeným loupežím nebo sebevrahům," upozornil Franko.

Podle předběžných návrhů dostane krajské policejní ředitelství v příštím roce na provoz jen 68,5 milionu korun. Letos hospodaří s rozpočtem přes 122 milionů korun.

Některé obce a města se ale už nyní obávají, že policisté ze služeben odejdou. Hrozí to zejména tam, kde jsou policisté v nájmech. Ze 32 obvodních oddělení v kraji jsou policisté v nájmu v osmi služebnách.

Radnice se obávají zvýšení kriminality

Jednou z nich je i Nové Město pod Smrkem. "Naše oddělení má na starosti Nové Město, Jindřichovice a Horní Řasnici se Srbskou. V každé obci je hraniční přechod do Polska, odkud k nám chodí pachatelé krádeží. Přes Nové Město vede tranzitní cesta polských dělníků do elektrárny Turów - Bogatynia," nastínil starosta Nového Města Pavel Smutný.

Tím ale výčet starostí radnice nekončí. "V našich obcích je navíc početná skupina nepřizpůsobivých občanů. Ti by jistě odchod policie velmi přivítali. Stali bychom se eldorádem zlodějů, protože než by dorazila policie, stačili by nejen zmizet i s lupem, ale také po sobě dokonale zahladit stopy," dodal starosta.

Policisté se starosty služeben, jednají o snížení nájmu. Je to i případ služebny v Hodkovicích nad Mohelkou. Policie tam ročně za nájem platí zhruba 50 tisíc. "Pro nás by odchod policie znamenal velké zvýšení vandalismu. Jen díky ní se jej daří držet pod kontrolou. Doufáme, že se s policií dohodneme," uvedl starosta Hodkovic Antonín Samek.

Pokud by policisté v některých obcích museli zrušit obvodní oddělení, nahradily by je pouze policejní stanice. V těch by ale policisté nesloužili 24 hodin denně. "Žádné rušení zatím neplánujeme a nechci předjímat. Starostové by se to dozvěděli jako první," řekl pouze krajský policejní ředitel Franko.