Současný stav liberecké přehrady.

Současný stav liberecké přehrady. | foto: Jan Stránský, MF DNES

Liberec plánuje vyčištění vody v přehradě, povodí ji nechá odbahnit

  • 9
Liberečanům dochází trpělivost s neutěšeným stavem přehrady. Stoka se zanedbaným okolím a bahnitými cestami je podle vznikající občanské iniciativy nedůstojná krajského města. Město slibuje nápravu. Začít chce s vyčištěním potoka, který přivádí do přehrady vodu.

Opravu přehrady slibovaly snad všechny předchozí městské vlády. Zvelebení si naposledy vetklo do programu před komunálními volbami i koaliční hnutí ANO.

„Navzdory předvolebním proklamacím je přehrada pořád v naprosto ostudném stavu. Slib ‚Dáme vám do pořádku přehradu‘, bylo jedno z hlavních témat pro komunální volby. Nejen že se nic neděje, ale chybí i odsouhlasený plán rekonstrukce, podle kterého by se postupovalo,“ zlobí se Pavel Eliáš za rodící se občanskou iniciativu. Ta začíná tlačit na politiky, aby v souvislosti s přehradou plnili své předvolební sliby.

Během posledních dvou let se podařilo instalovat jen nerezové schodiště do vody za 250 tisíc korun. A ještě letos se chystá stavba nových cvičebních prvků pro posilování v přírodě. Jenže to vše je podle nespokojených Liberečanů jen malá kapka, která žalostný stav přehrady nezlepší.

„Chybí koncepční práce. My chceme znát jednotlivé kroky opravy. I kdyby to mělo trvat dvě volební období,“ řekl Eliáš a dodal: „Všichni se jezdí koupat k jablonecké přehradě. Výborně vypadá i komunálně funguje. Je to středobod a váže na sebe další kulturní program. V Liberci je ale přehrada mrtvá.“

Musíme začít u znečištěného potoka, tvrdí primátor

„Přehradu chceme uvést v život a a na jejím zlepšení pracujeme, ale jsou to přípravné práce, které nejsou vidět. Ze všeho nejdůležitější je teď zlepšit kvalitu vody,“ oponuje liberecký primátor Tibor Batthyány.

Do Harcovského potoka totiž tečou splašky, které přehradu znečišťují a zanášejí její dno bahnem. „Necháváme si zpracovat studii znečištění Harcovského potoka. Zadal jsem také měření kvality vody v některých úsecích. Studie by mohla být hotová do konce listopadu. Případné odkanalizování je zásadní podmínka k tomu, aby se zlepšila kvalita vody,“ doplnil primátor.

Odkanalizování domů podél potoka pode něj vyjde na desítky milionů korun. „Potřebujeme mít podklady k tomu, abychom se mohli bavit se SVS o spolufinancování,“ řekl primátor.

Doby, kdy se na přehradu daly čerpat evropské peníze, jsou podle něho pryč. „I proto jdou kroky pomalu,“ dodal primátor Batthyány.

Povodí přehradu vypustí a odbahní

Povodí Labe plánuje do tří let úplné vypuštění přehrady. Počítá s vyčištěním a opravou. „Předpokládáme, že se z přehradní nádrže odtěží a odveze zhruba 20 tisíc metrů krychlových bahna,“ uvedla před časem Jana Burianová, mluvčí Povodí Labe.

Povodí počítá s termínem rekonstrukce mezi lety 2018 až 2019. „Stavebními úpravami projde celá hráz, včetně podloží, výpustí, kaskád, odtokového koryta i samotné nádrže,“ upozornila mluvčí.

V té době Liberec počítá s opravou nefunkčního náhonu zbudovaného původně pro potřeby Liebiegovy textilní továrny. Vyžádá si až 5,5 milionu korun.

Náhon měří 1350 metrů a vede pod cestou kolem pravobřežní zdi přehrady. Je zanesen sedimenty a chodba se v minulosti na některých místech propadla. Počítá se mimo jiné s tím, že na historickou zajímavost upozorní informační panely.