Pneumatika, umělá ruka i boty. Liberecká univerzita boduje 3D tiskem

  • 0
Díky jedné z nejlépe vybavených laboratoří 3D tisku v České republice vznikají na Technické univerzitě v Liberci unikátní projekty. Pomáhají zdravotně znevýhodněným lidem nebo třeba řidičům.

Laboratoř působí při Ústavu pro nanomateriály a pokročilé technologie a úzce spolupracuje na výzkumu a vývoji s průmyslovými podniky v Česku i v zahraničí.

Univerzita však může představovat jen starší projekty. Nové podléhají přísnému utajení.

Spolupráce s firmou Continental Barum dala například vzniknou speciální pneumatice, která dokáže lépe vzdorovat Aquaplaningu. Díky technologii trojrozměrného tisku se na formě pneumatiky podařilo vytvořit vnitřní profil, který dokáže lépe usměrnit odtok vody.

„Při výrobě formy by nebylo možné použít konvenčních technologií frézování nebo soustružení,“ podotkl Jiří Šafka z Laboratoře Rapid Prototyping na Oddělení průmyslových technologií z Ústavu pro nanomateriály a pokročilé technologie.

3D tiskem sestrojili umělou ruku

Za pomoci technologie 3D tisku zase student liberecké univerzity sestrojil umělou ruku, která hýbe prsty.

Její výroba může být mnohonásobně levnější než podobné zahraniční protézy. Komponenty je možné vytisknout podle dat, která dala univerzita k dispozici.

„Většina lidí nemá obráběcí stroj ani znalosti s obráběním plastů či kovu. Díky 3D technologii se ale bez toho všeho obejde. Data pošle jednoduše na tiskárnu. S cenou se pak u této ruky může vejít do deseti tisíc korun,“ řekl šéf projektu Bionická ruka Jan Koprnický z fakulty mechatroniky.

Tisk bot a oděvy s Brailovým písmem

Laboratoř ale neslouží jen vědě a průmyslu. Před třemi lety v ní návrhářka Pavla Podsedníková vytiskla několik párů bot kolekce Instant Shoe, jež si obuly modelky na přehlídce kolekcí Liběny Rochové.

Doktorandka z fakulty textilní Zuzana Hrubošová díky 3D tisku zase do své kolekce oděvů zapracovala reliéf s informacemi o oděvu pro lidi schopné číst Brailovo písmo. Díky němu věděli, jak oděv prát.

Podle vedoucího oddělení průmyslových technologií Jiřího Bobka má uplatnění 95 procent toho, co se v laboratoři vymyslí a vytiskne.

Laboratoř 3D tisku využívá vybavení za asi milion eur (27 milionů korun). Tiskárny jsou schopné pracovat s mnoha druhy plastů i s různou jemností tištěných vrstev. Nejdražší je tiskárna využívající technologii spékání kovových prášků pomocí laseru. Tento výrobní postup umožní vytvářet tvarově velmi složité, přitom odlehčené díly.