Mateřské školky na univerzitě či krajském úřadě budou sloužit primárně dětem zaměstnanců. Pokud zbude místo, tak i ostatním. (ilustrační snímek)

Mateřské školky na univerzitě či krajském úřadě budou sloužit primárně dětem zaměstnanců. Pokud zbude místo, tak i ostatním. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V Liberci je málo školek. Univerzita i krajský úřad si postaví svoji

  • 4
Mateřské školky jsou dnes nejenom v Liberci "nedostatkové zboží". Vlastní školku proto plánují například na Technické univerzitě, v nemocnici nebo na krajském úřadě.

Myšlenka školky na krajském úřadě je na světě už dlouho. Teď ale projekt nabral rychlý spád a komise vybrala vítěznou stavební firmu.

"Od února by mohla začít stavba. Chtěli jsme sice otevřít už od prvního září letošního roku, kvůli registraci školských zařízení se to ale možná protáhne. Počítáme spíš s lednem 2014," nastínila Tamara Tomešová, projektová manažerka kraje.

Školka vznikne rekonstrukcí a dostavbou v areálu Střední odborné školy a gymnázia na Bojišti v Liberci, která kraji patří. Podle plánu pojme jedno oddělení 28 dětí. Školka bude určena hlavně pro zaměstnance úřadu, případná volná místa ale kraj nabídne i zaměstnancům školy či jiným příspěvkovým organizacím. Na vybudování kraj počítá s rezervou 6 milionů korun.

Proč si přeje vlastní školku? "Chceme zaměstnancům usnadnit sladění pracovního a rodinného života. Provozní doba ve školce se přizpůsobí pracovní době úřadu, v pondělí a ve středu bude třeba do šesti. Rodičům odpadnou nervy, že nestihnou dítě vyzvednout," dodala Tamara Tomešová.

Dvoupatrovou školku plánují na univerzitě

Architektonicky zajímavou mateřskou školu zase plánuje vybudovat liberecká Technická univerzita. Vznikne v rámci plánované rekonstrukce budovy E2 a pojme až 28 dětí.

"Chceme usnadnit mladým kvalifikovaným lidem návrat do práce. Stává se nám, že bychom velmi rádi zaměstnali mladé maminky, které se nám již dříve osvědčily, ale je to problém. Sice by se rády vrátily do práce, jsou ale na mateřské dovolené a nemohou sehnat místo ve školce pro své děti. Proto uvažujeme o tom, že ve školce vznikne oddělení i pro děti mladší než tři roky," vysvětlil rektor univerzity Zdeněk Kůs.

Univerzita má hotovou studii vestavby školy od architekta Jakuba Hlaváče. Dvoupatrová školka vznikne na místě bývalých dílen a součástí rekonstrukce budovy E2 je i vytvoření dvoupatrového prostoru pro volný čas studentů. Hrubý odhad investice na rekonstrukci prostor školky i studentů je 20 až 30 milionů korun.

Univerzita si už podala žádost o dotaci na prostory pro studenty z rozvojového projektu ministerstva školství. "Konkrétní časový výhled i přesné podmínky financování budeme znát, až dostaneme z ministerstva informace o rozpočtu na rozvojové projekty. Připravujeme podklady pro stavební řízení, s rekonstrukcí chceme začít co nejdříve. Těžko ale zatím odhadneme, kdy začne školka fungovat," řekl kvestor univerzity Vladimír Stach.

Univerzita nebude zřizovatelem ani provozovatelem. Zrekonstruované prostory chce pronajmout. Jedná s libereckým magistrátem. Univerzita také předpokládá, že budoucí nájemce zajistí i personál. "Chtěli bychom ale, aby zaměstnanci a studenti univerzity měli přednostní právo umisťovat tam své děti," upřesnil kvestor.

Školku plánuje i liberecká nemocnice. "Mnoho zaměstnanců by to uvítalo. Jsme ve fázi příprav a na detaily je ještě brzy," uvedl mluvčí nemocnice Lukáš Gibiec.

Z některých záměrů na zřízení "podnikových" mateřských škol sešlo. Pekárna Liberec plánovala školku pro 30 dětí. "Bylo by to velice drahé a zůstalo by to jen na našich bedrech. V podstatě jsme zjistili, že neexistují žádné dotace, které by v tom firmě pomohly," řekl Jaroslav Pomp ze společnosti United Bakeries.