Liberecký kraj může přijít o obrovské peníze (ilustrační foto).

Liberecký kraj může přijít o obrovské peníze (ilustrační foto). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Libereckému kraji hrozí stomilionová pokuta kvůli chybám z éry ČSSD

  • 8
Libereckému kraji hrozí, že bude muset vrátit dotaci až 100 milionů korun. V problémech se ocitl kvůli projektu Služby sociální prevence v Libereckém kraji, který se rozeběhl před zhruba čtyřmi lety. Liberecký kraj tehdy ovládaly ČSSD, KSČM a Strana pro otevřenou společnost.

Chyby v projektu nyní našel finanční úřad. Rozsáhlou kauzou se zabývá už řadu měsíců také policie.

"Obávám se, že to kraj schytá," řekl krajský radní pro sociální věci Petr Tulpa (Starostové). Podle něj jsou oprávněné asi dvě třetiny chyb, na něž finanční úřad poukazuje.

Projekt pomáhal lidem na okraji společnosti. Jedno z výběrových řízení vyhrálo Liberecké romské sdružení a čerpalo dotace na provoz nízkoprahových center a práci terénních pracovníků. 

Projekt byl mrháním penězi a padlo už i obvinění

Největší chyby se vážou právě k Libereckému romskému sdružení.  Finanční úřad jich vytknul kraji celkem sedm.

Nesouhlasily například počty lidí, s nimiž měli terénní pracovníci pracovat. Ve vyhlášení výzvy a ve výběrových řízeních se liší o celé stovky.

Terénní pracovníci dostávali až 50 tisíc korun měsíčně. Kontrola mimo jiné odhalila, že sdružení platilo za pronájem prostor pro komunitní centrum radnici v Tanvaldu jeden tisíc korun za rok, kraji ale přeúčtovávalo nájem 24 tisíc korun.

Nejde ale jen o administrativní chyby. Policie vyšetřuje, jestli dotace někdo nevytuneloval. V souvislosti s Libereckým romským sdružením už padlo obvinění.

Kraj bude chtít peníze po těch, co problémy zavinili

Kraj nemá v rozpočtu peníze na to, aby dotaci sto milionů korun vrátil. Hejtman Martin Půta (Starostové) řekl, že je bude vymáhat na vinících. 

"Myslím, že doba, kdy se všichni schovávali za nějaké kolektivní rozhodnutí, je pryč. Politická vina je jednoznačně na straně ČSSD," uvedl hejtman.

Podle úředníka Miroslava Kroutila (ODS), který na projektu pracoval, bývalé vedení kraje o problémech vědělo, ale neřešilo je. 

"My jsme je na neetické nastavení mohli upozorňovat, ale to je tak všechno," hájil se již dříve bývalý krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček (ČSSD). Právě pod jeho rezort projekt spadal.