Informace o mimořádných událostech budou obyvatelům Liberce chodit smskou. (Ilustrační snímek)

Informace o mimořádných událostech budou obyvatelům Liberce chodit smskou. (Ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Liberecko má nová opatření proti povodním, smsky a val na Frýdlantsku

  • 1
Na stoupající vodu i sněhovou kalamitu chce Liberec své obyvatele nově upozorňovat přes sms zprávy. Krajskému městu stačí jen vybrat, kdo mu službu zajistí a zjistit, na kolik ho přijde. Zároveň ve Vísce na Frýdlantsku postaví Povodí Labe protipovodňovou hráz, která zadrží dvacetiletou vodu.

"Do čtrnácti dnů chceme oslovit občany, zda mají o tyto zprávy zájem, a jak se mohou přihlásit. Pak vytvoříme adresář. Buď podle zátopových oblastí nebo i podle čtvrtí," uvedl Jindřich Fadrhonc, tajemník liberecké radnice. Výhodou varování přes mobil bude hlavně rychlost. V několika minutách by měli lidé ve městě vědět, kde a jaké jim hrozí nebezpečí.

Val proti povodním

Ve Vísce, části obce Višňová na Frýdlantsku, postaví Povodí Labe protipovodňovou hráz, která zadrží dvacetiletou vodu.

Přes dva metry vysoký val z navršené zeminy bude měřit 1 375 metrů. Na vrcholu dosáhne šíře tří metrů, v patě 16metrů.

Stavět se začne zhruba od začátku Vísky až k mostu, který vede z Vísky do Minkovic. Nyní jsou hotové veškeré projekty, zapotřebí je ještě vybrat dodavatele stavby.

Val se postaví příští rok.

Vyprojektovaná hráz spolyká 17 milionů korun, postaví se z evropských peněz. Ty poplují přes Program protipovodňových opatření ministerstva zemědělství.

"Zatím informujeme Liberečany o mimořádných událostech pomocí sirén anebo provádíme hlášení přímo z vozidel hasičů a strážníků, kteří projíždějí městem. Jenže v případě, že se něco děje, potřebujeme tyto jednotky na tom konkrétním místě," upřesnila primátorka Liberce Martina Rosenbergová.

Inspiraci, jak varovný systém funguje, může liberecká radnice najít třeba u kolegů v Turnově. Tam SMS zprávy rozesílají už přes dva roky. A mají s tím jen dobré zkušenosti. Službu pro ně zajišťuje firma Konzulta Brno.

"Máme předplacený prostor na serveru, kde jsme si vytvořili seznam podle charakteru ohrožení," upozornil krizový technik Městského úřadu v Turnově Zdeněk Fišer. Navíc lidé se do databáze mohou sami hlásit, a to SMS zprávou. V té uvedou pouze adresu, jméno úředníci znát nechtějí.

Upozornění dostanou jen lidé, kterých se to týká

V případě hrozícího nebezpečí pak stačí, když se technik přihlásí na webovou stránku, najede na seznamy a napíše text zprávy. Ta pak odejde třeba desetitisícům lidí najednou. "Měsíčně platíme za tuto službu paušál pět set korun a pak za každou odeslanou SMS zprávu osmdesát haléřů navíc," přiblížil Fišer. "Využíváme to při každé stoupající vodě," podotkl.

Výhodou je tak podle něj i to, že varování dostanou jen ti, kterých se nebezpečí bezprostředně týká. Například pokud se zvedne hladina Jizery, obdrží zprávu lidé, které by mohla povodeň ohrozit. "Myslím, že by bylo dobré, aby všechna města využívala jednoho systému. Ten náš je ověřený a jsme s ním spokojeni," zdůraznil krizový technik.

Varování přes SMS zprávy by chtěli v Liberci spustit na začátku příštího roku. Podle Fadrhonce se určitě využije například při hrozbě povodní nebo i při sněhové kalamitě či větrné smršti. "Do systému se samozřejmě budou lidé hlásit dobrovolně," dodal tajemník liberecké radnice.

,