Výtvarníci Iva Jirešová a Rudolf Wronka o svém díle říkají: „Někdo to považuje...

Výtvarníci Iva Jirešová a Rudolf Wronka o svém díle říkají: „Někdo to považuje za kýč, styl má ale přísná pravidla, respektuje zásady kompozice a kombinaci barev, není v něm místo pro abstrakci.“ | foto: Jan Pešek

V libereckém aquaparku stvořili unikátní katedrálu steampunku

  • 1
V proslulé ponorce Nautilus dominovaly „obýváku“ kapitána Nema obří varhany. V aquaparku libereckého Babylonu ční přímo nad bazénem, a i tady odkazují na tajemného zachránce trosečníků z románů Julese Verna.

Výtvarníci Iva Jirešová a Rudolf Wronka místo povýšili na katedrálu mladého uměleckého žánru - steampunku. Jediné svého druhu v Česku.

„Někdo to považuje za kýč, tento styl ale má velmi přísná pravidla, respektuje zásady kompozice a kombinaci barev, není v něm místo pro abstrakci. Tím se liší od jiného současného umění,“ říká Rudolf Wronka, který s přestávkami spolupracuje s Babylonem už od roku 1992. Tehdy ovšem maloval stylem baroka a rokoka.

Co je steampunk?

Obálku sborníku českých steampunkových povídek nazvaného Excelsior,...
Margueritte se zálibou v alternativní módě a steampunku, sošku věnovala...
Steampunk Xbox 360 Dopelgunder

Steampunk je podžánr sci-fi či fantasy. Název, vzniklý v 80. letech 20. století, odkazuje na kyberpunk, jako žánr sci-fi zaměřený na technologii a páru, (anglicky steam), přesněji řečeno popisuje společnost a technologie založené na páře jako hlavním zdroji energie, která charakterizuje technologie, tvořící kulisy děl tohoto žánru.

„Steampunk se vrací ke století páry. Vytváří budoucí svět, jak si ho lidé představovali před sto padesáti lety - proto těžké stroje, ozubená kola, ponorky, vzducholodě, balóny, ale i redingoty a cylindry nebo dámy v korzetech a bohatých kloboucích. Připomíná dobu královny Viktorie a Sherlocka Holmese.“

Stroje, kola, ponorky

Podle něj je právě Babylon místo, kde se mohou steampunkoví výtvarníci vyřádit. „Je to zábavní centrum a nebojí se nás, jsme zařazení do určité kolonky, a tak si paradoxně můžeme dovolit úžasné věci,“ vysvětluje Wronka.

Kdo by podle něj bez problémů dohromady vstřebal varhany nad vodou, vedle „zverneovanou“ anténu na laser show, větrnou elektrárnu, maják, obří chobotnici v akváriu a dámu mávající na terase sci-fi vily na vzducholoď a zámek, vznášející se v oblacích.

Nebýt Babylonu, skládáme zboží do regálů

Nástěnnou malbu s dámou s názvem Šťastnou cestu o ploše 38 metrů tvořili výtvarníci dva měsíce na lešení a měsíc v ateliéru, kde ji rozkreslovali na pauzovací papír. Pak ji přenesli na stěnu a vybarvili.

„Snažíme odvádět perfektní řemeslnou práci. A jsme na ni hrdí,“ míní Wronka. „Navíc vidíme reakce lidí. Jsou překvapení, fotí si to, natáčejí. Fakt je, že kdyby nebylo Babylonu, skládáme zboží do regálů, protože v Česku o nástěnnou malbu nikdo nestojí. V cizině ano. Už se nám ozval steampunkový časopis z Anglie, že až to bude hotové, měli by zájem o tom napsat.“

Iva Jirošová vystudovala v Jablonci medailérskou školu. Rudolf Wronka je původně malířem pokojů, ale nástěnné malbě se věnuje už od počátku 90 let. „To, že nemám školy, jsem měl věčně na talíři a ještě donedávna jsem psal na faktury výmalba pokojů,“ přiznává Wronka.

Steampunk je zasáhl před zhruba třemi lety. „Dostali jsme nabídku od vedení Babylonu v podobném stylu přeměnit aquapark. Trávili jsme to dva dny a pak jsme tomu úplně propadli,“ komentuje Jirešová. V Babylonu bude dvojice tvořit ještě do konce roku. „Budeme pokračovat velínem, portály, do konce roku vznikne celý čistě steampunkový blok. Je to vlastně duchovní katedrála steampunku v Čechách, které dominují varhany jako v kostele,“ dodává Wronka.