Dvě liberecké radnice. Liberecký archiv vystavuje své unikátní exponáty.

Dvě liberecké radnice. Liberecký archiv vystavuje své unikátní exponáty. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecký archiv zveřejní snímky bourání radnice i z císařské návštěvy

  • 7
V Liberci začne v pondělí výstava, která odhalí poklady místního archivu. Mezi nimi je i první městská kronika, snímky z bourání staré radnice či pero, kterým se podepsal korunní princ Rudolf při návštěvě Liberce.

Součástí výstavy budou také snímky z návštěvy císaře Františka Josefa I., který do Liberce přijel v roce 1906 na Výstavu českých Němců. Jeho kroky sledoval i profesionální fotograf, díky němu tak vzniklo celé album.

"Do města přijel vlakem, na nádraží ho přivítali představitelé města. Bydlel ve Zlatém Lvu a dohromady tu byl asi čtyři dny. Navštívil také rodinu Liebiegů v jejich domě," přiblížil návštěvu mluvčí Státního okresního archivu v Liberci Petr Kolín.

Návštěva císaře v Liberci. Liberecký archiv vystavuje své unikátní exponáty.
Návštěva císaře v Liberci. Liberecký archiv vystavuje své unikátní exponáty.
Návštěva císaře v Liberci. Liberecký archiv vystavuje své unikátní exponáty.

Speciálně pro výstavu postavili řemeslníci i obrovskou halu, celou dřevěnou, kterou po skončení zase zbourali. Výstaviště tehdy stálo nad libereckou přehradou.

Demolici staré radnice ukáže archiv vůbec poprvé

Mezi unikátní snímky, které v archivu objevili, patří také demolice staré liberecké radnice. Podle ředitelky Hany Chocholouškové ještě nikde fotografie publikované nebyly. "Jsem zvědavá, co na ně řeknou kolegové z muzea," podotkla.

Stará radnice šla k zemi v roce 1893. Fotografie, které průběh bourání ukazují, ale historiky matou. "Na některých je datum 1892, kde je zachycena radnice už bez střechy, snímek z roku 1893 ale střechu ještě má. To si zatím moc vysvětlit nedokážeme," upozornil mluvčí.

Bourání staré radnice. Liberecký archiv vystavuje své unikátní exponáty.
Bourání staré radnice. Liberecký archiv vystavuje své unikátní exponáty.
Bourání staré radnice. Liberecký archiv vystavuje své unikátní exponáty.

Podle něj je ale na snímcích patrné, v jak špatném stavu radnice byla. "Radní se v ní dokonce báli i zasedat, protože jim občas spadl na hlavu kus omítky. Ale do oprav se jim investovat nechtělo, když věděli, že se stejně bude stavět nová budova. Myslím, že tu starou pak zbourali s velkou chutí," dodal Kolín.

Výstava přiblíží také stavbu Ještědu

Mezi starými fotografiemi leží v archivu i ty ze stavby Ještědu. Navíc zdejší badatelé získali i dřevěný vazník z Ještědu.

Stavba Ještědu

"Zavolal nám profesor Tobolka z pražské ČVUT, který se tehdy podílel na testech, kdy vymýšleli, jakým způsobem Ještěd zakrýt, aby byl jeho plášť prodyšný pro vysílání televizních signálů. Geniální byla právě myšlenka, že žádný satelit nebude umístěný na stavbě, ale v plášti," přiblížil.

Protože ze železa plášť být nemohl, vybrali stavitelé sklolaminát a dřevo. To, že Ještěd vypadá dnes právě takhle, má na svědomí i menší podvod. Karel Hubáček totiž nesplnil původní zadání soutěže, podle něhož mělo jít o dvě stavby - zvlášť restauraci i vysílač.

"To mu mnozí kolegové asi nikdy neodpustí, vyhrál vlastně, když nerespektoval zadání. Zatímco oni vymýšleli dvě stavby, on to všechno spojil do jediné," poznamenal Kolín.