Bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák u soudu.

Bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák u soudu. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberecký exšéf policie stojí u soudu, pomáhal údajně politikům z ČSSD

  • 10
V Liberci začal proces s bývalým libereckým policejním šéfem Miroslavem Dvořákem a dalšími třemi vysokými policejními důstojníky. Podle obžaloby chtěl Dvořák úplatek za dodání radarů a rovněž údajně pomáhal dvěma vysoce postaveným politikům sociální demokracie. Hrozí mu až osm let vězení.

Jedním z mnoha Dvořákových vroubků je, že podle obžaloby zajistil náměstkovi libereckého hejtmana pro dopravu Martinu Seppovi, aby se vyhnul správnímu řízení za závažný přestupek. Policejní radar Seppa zachytil, jak jeho vůz na Silvestra roku 2008 v obci Pertoltice překročil rychlost o 49 kilometrů v hodině.

OBŽALOVANÍ

Miroslav Dvořák

bývalý okresní ředitel liberecké policie

Miroslav Valášek

bývalý šéf libereckého dopravního inspektorátu

Miroslav Kučera

bývalý vedoucí oddělení obecné kriminality SKPV Liberec

Josef Šůma

vedoucí oddělení hospodářské kriminality krajského ředitelství policie Severočeského kraje

Miroslav Roháček

osoba samostatně výdělečně činná

Lucie Dvořáková

účetní (spolu s Roháčkem nemá s policií nic společného)

Dvořák údajně zajistil, aby policie uložila záznam z policejního radaru mezi nečitelné a policisté, kteří měření prováděli, měli o záležitosti mlčet.

"O tyto věci jsem se nezajímal, ani mi nepříslušelo zasahovat do dopravního inspektorátu," prohlásil u soudu Dvořák. Podle svých slov znal Seppa z projektu Bezpečně do škol. Prý od něj dostal SMS zprávu, že ho policisté měřili.

"Když mi přišel Valášek (bývalý šéf libereckého dopravního inspektorátu) říct, co za vyřízení této záležitosti hrozí, zavolal jsem Seppovi, ať se s tím netrápí, že je Silvestr. V kanceláři nás bylo osm, je nelogické, abych to řešil," řekl.

Samotný Sepp v reakci uvedl, že nepožadoval, aby jeho přestupek kdokoliv vymazal. "Mrzí mě to, ale jel jsem mimo obydlenou oblast," reagoval. Dodal, že pár měsíců po kontrole o řidičský průkaz nakonec na jeden rok přišel, což podle něj dokazuje, že mu rychlou jízdu policisté nesmazali.

Seppovo jméno figuruje i v dalším obvinění. Dvořák měl pro krajského předsedu ČSSD a europoslance Roberta Duška podle vyšetřovatelů 28. listopadu 2008 z trestního rejstříku zjišťovat údaje o Seppovi. Šlo mu prý o to, zda policie vede proti Seppovi trestní stíhání. Dušek informaci potřeboval pro svou politickou činnost.

"Přiznávám, že to nebylo standardní, ale potřebovali jsme to vědět," zmínil Dušek s tím, že tehdy vyjednával na liberecké krajském úřadu vládu.

Perličkou je, že Dušek je jedním z lidí, který za ČSSD právě vyjednává povolební koalici na liberecké radnici. Martin Sepp je náměstkem libereckého hejtmana Stanislava Eichlera (ČSSD), který se v druhém kole senátních voleb utká o senátorské křeslo s Přemyslem Sobotkou. Je možné, že projednávaný případ Dvořáka může vrhnout na hejtmana špatné světlo.

DALŠÍ DVOŘÁKOVY HŘÍCHY

Obžaloba dále Dvořáka viní z toho, že v říjnu 2008 uložil svému podřízenému Miroslavu Kučerovi, vedoucímu oddělení obecné kriminality, aby zjistil, komu patří dvě mobilní telefonní čísla. Přitom věděl, že Kučera lustracemi v policejních databázích zneužívá svých oprávnění.

Údaje měl vypátrat pod falešnou záminkou zjištění údajů k pachatelům krádeží aut. Údaje Dvořákovi předal, i když oba věděli, že se jedná o ryze soukromé účely a že budou předány dalším neoprávněným osobám.

Nejzávažnějším trestným činem, kterého se Dvořák podle obžaloby dopustil, je úplatkářství související s projektem na dodání obecních radarů do okolí škol v Libereckém kraji.

Dvořák kontaktoval v lednu 2009 zástupce firmy MAPRO, která chtěla radary dodat a přes prostředníka údajně požadoval převedení 250 tisíc na bankovní účet. Jinak prý znemožní dokončení obchodu a na základě svého vlivu projekt zastaví. Se zástupci firmy jednal ve svém bytě.

Dvořák podle obžaloby také využíval zaměstnance okresního ředitelství k čistě soukromým účelům. Nechal si od nich například vozit stavební materiál, nejméně ve třech případech pivo z pivovaru Svijany. Pracovali také na jeho domě v Arbesově ulici v České Lípě. Dělali to ve svém volnu a využívali k tomu služební auta.

Čelí také obžalobě z podvodu. Požádal o 100 tisíc korun zástupce společnosti Sport Games Win pro občanské sdružení IPA 117. Měl zprostředkovat uzavření darovací smlouvy. Občanskému sdružení ale peníze nepředal.

,