Stane se Hubáčkův hyperboloid nad Libercem památkou UNESCO?

Stane se Hubáčkův hyperboloid nad Libercem památkou UNESCO? | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Chtějí, aby byl Ještěd památkou UNESCO. Potřebuje ale generální opravu

  • 1
Další krok na cestě k penězům na opravu horského hotelu a vysílače na Ještědu a jeho zapsání na seznam památek UNESCO udělal spolek Ještěd 73, který už více než tři roky usiluje o záchranu této památky. Jeho členem se totiž stane Liberecký kraj.

Ve správní radě bude kraj zastupovat radní pro kulturu Hana Maierová.

Hotel a vysílač na Ještědu od libereckého architekta Karla Hubáčka, který předloni oslavil čtyřicátiny, by potřeboval generální opravu. Kolik bude stát a jak by měla postupovat, nyní zjišťuje tým odborníků.

Mluví se řádově o 10 milionech eur, tedy více než čtvrt miliardě korun. Na projektovou přípravu vyčlenil kraj pro příští rok 2 miliony korun.

„O opravě dál vyjednáváme s Českými radiokomunikacemi,“ říká liberecký hejtman Martin Půta. „Možnost koupě Ještědu už ale není aktuální. Radiokomunikace ho prodat nechtějí.“

Spolek Ještěd 73 se snaží unikátní památku všemožně propagovat a vracet do ní původní prvky interiéru. V roce 2013 to byl například salónek, o rok později bar a čalounění na závěsných křesílkách v hotelové hale a letos třeba i stolek z kavárny.

„Jsem moc ráda, že kraj vstoupil do spolku. Je to logickým vyústěním toho, že nás s provozovatelem a vlastníkem od začátku podporoval. Jako velký a vážený partner určitě zvýší naši prestiž a budou se nám lépe shánět sponzoři na opravy a peníze na propagaci,“ říká předsedkyně spolku Milena Lánská.

Kromě rekonstrukcí interiéru se totiž spolek snaží „prodat“ Ještěd jako kulturní fenomén. „Právě v těchto dnech vychází kniha vzpomínek lidí, kteří se o jeho stavbu zasloužili,“ dodává.