Kraj Počítá s tím, že by na zubní pohotovosti sloužil jeden stomatolog a zdravotní sestra. (ilustrační snímek)

Kraj Počítá s tím, že by na zubní pohotovosti sloužil jeden stomatolog a zdravotní sestra. (ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Kraj chce prodloužit zubní pohotovost, ale lékaři v noci sloužit nechtějí

  • 4
Koho náhle přepadne bolest zubů večer nebo v noci, bude mít od dubna šanci, že se mu dostane ošetření. Kraj chce totiž prodloužit zubní pohotovost. Teď hledá toho, kdo službu zajistí. Vyčlenil na ni bez 50 tisíc dva miliony korun. Lékařům se ale sloužit v noci nechce.

O víkendech a ve svátky funguje nyní zubní pohotovost v liberecké nemocnici, ale jen od osmi do dvanácti hodin. Na Českolipsku, Semilsku a Jablonecku se zubaři střídají ve svých ordinacích, ale také jen do oběda.

Pokud někoho rozbolí zuby mimo tyto časy, má smůlu, nebo musí jet za ošetřením do sousedního kraje.

„Chceme vyjít vstříc lidem, kteří museli s akutní bolestí vyjíždět mimo kraj,“ říká ekonomický náměstek libereckého hejtmana a pověřený radní pro zdravotnictví Marek Pieter. „Počítáme s tím, že by sloužil jeden stomatolog a zdravotní sestra. Nehodláme ale budovat nějakou speciální ordinaci. Tu musí zajistit provozovatel.“

Podle něj dopolední pohotovost v liberecké nemocnici zůstane i po 1. dubnu, ale není vyloučeno, že večerní a noční pohotovost se přesune jinam.

„Oslovili jsme pět zdravotnických zařízení. Mohou se hlásit do 13. února,“ dodává. Od té doby do konce roku by měli „akutní“ zubaři odsloužit 1044 hodin.

Nemáme zájem sloužit v noci, zní z nemocnice

Liberecká nemocnice ale není nápadem nadšená. „Nemáme zájem sloužit v noci. Už teď nebylo jednoduché služby obsadit,“ vysvětluje Barbora Silná, mluvčí nemocnice.

Tam nyní slouží šest až osm mladých lékařů, kteří ještě nemají vlastní soukromou praxi. Dostávají tisíc korun na hodinu, sestra pak 200 korun. „Privátní lékař do nočních nepůjde. Ani za tuto cenu,“ doplňuje Silná.

To potvrzuje například i novoborský stomatolog Pavel Kalous, který se spolu s dalšími kolegy točí na službách na Českolipsku. „Mě osobně k tomu nikdo nedonutí, i kdybych měl platit pokutu,“ reaguje.

Má za to, že noční zubní pohotovost nic neřeší. „Jen to nahraje lajdákům, kteří se o zuby nestarají a těch přijde většina,“ vysvětluje Kalous. „Pokud tuším u pacienta problém, radši mu dám na sebe mobil.“

Podle primáře Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie Krajské nemocnice Liberec Ladislava Dzana neexistuje nesnesitelná akutní bolest zubu. „Vždycky je to nějaká zanedbaná záležitost. A pokud jde o úrazy čelisti a zubů, ošetřujeme je u nás na oddělení.“