Hejtman Libereckého kraje Martin Půta si od rozpočtu slibuje posílení průhledného hospodaření kraje.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta si od rozpočtu slibuje posílení průhledného hospodaření kraje. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Poprvé v Česku. Liberecký kraj na internetu ukáže, za co přesně utrácí

  • 2
Zajímá vás hospodaření kanceláře hejtmana nebo výdaje na zimní údržbu? Teď stačí jednoduše kliknout na internet. Liberecké hejtmanství jako první v zemi umístilo na internet svůj rozpočet. Jedná se o průlom v kontrole nakládání s veřejnými penězi.

V takzvaném rozklikávacím rozpočtu jde Liberecký kraj ještě víc do hloubky než hlavní město Praha. Rozpočet najdete zde na oficiálním webu kraje.

Podle ekonomického náměstka Marka Pietra bylo cílem to, aby mohli lidé kdykoliv kontrolovat hospodaření s veřejnými prostředky.

"Oproti rozklikávacímu rozpočtu Prahy jdeme více do hloubky, a to tím, že veřejnosti nabízíme k nahlédnutí veškeré položky rozpočtu," řekl ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter.

Kdokoliv teď bude moci sledovat nakládání s veřejnými finančními prostředky, pochvaluje si hejtman Martin Půta. "Věřím, že zprovoznění nástroje je tak významným krokem k posílení průhledného hospodaření kraje a jeho organizací, že se podaří i obnovit důvěru mezi občany a veřejnou správou," říká hejtman.

Každý měsíc se budou údaje v rozpočtu aktualizovat

Podle něj je rozklikávací rozpočet dalším splněným slibem současného vedení kraje. Údaje bude kraj každý měsíc aktualizovat. V podobném tvaru chce kraj zveřejnit i rozpočet na příští rok a ten už by měl lidem umožnit poslat i připomínky.

Liberecký kraj se v poslední době přiblížil veřejnosti hned několika aplikacemi. Ti, kdo mají připojení k internetu, mohou on-line sledovat každé jednání krajského zastupitelstva. Mohou se na něj podívat v záznamu na webu Libereckého kraje.

Kraj má od ledna také svůj facebookový profil, který denně aktualizuje. Prostřednictvím něj mohou lidé komunikovat přímo se členy rady kraje a klást jim dotazy.

Nekopíruje krajské stránky, má spíše odlehčenou formu. Lidé na něm najdou pozvánky, zajímavé rozhovory, fotky nebo videa a obecně věci, které se dotýkají kraje, i když je kraj nepořádá. Hejtman tam často komentáři přispívá, stejně jako třeba náměstek Pieter nebo náměstkyně Kocumová.

Ještě v pondělí měl Facebook 576 přátel. "S lidmi se snažíme rychle komunikovat. Lidé jsou někdy důrazní, ale jsou slušní, nesetkali jsme se s invektivami," řekla Květa Šírová z tiskového odboru krajského úřadu.

Kraj zřídil i YouTube kanál.  Jsou na něm archivována videa ze zasedání zastupitelstva i jiných akcí kraje. Kraj jako první v České republice začal uveřejňovat i smlouvy prostřednictvím Portálu veřejné správy.