Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecká zoo na pokraji krachu dostane přes dva miliony, krize ale trvá

  • 6
Kraj pomůže liberecké zoo vybřednout z finančních potíží. V létě měla zahrada propad příjmů přes sedm milionů korun. Do problémů se dostala, protože ji vyhledalo méně návštěvníků, údajně kvůli vedrům. Zahradě chybí peníze na platby za energie, dodávky krmiv, steliv nebo na mzdy.

„Přes dva miliony na pokrytí ztráty jsme řešili v rámci rozpočtu zahrady, propad pěti milionů ale nejsme ve stávající dlouhodobé finanční situaci schopni pokrýt v rámci rozpočtu. I proto jsme kraj a město požádali, aby nám s naší situací pomohly,“ vysvětlil ředitel liberecké zoo David Nejedlo.

Krajští radní navrhli poslat zoo mimořádnou dotaci 2,3 milionu korun.

„Libereckou zoo považujeme za atraktivní z hlediska celého kraje, ne jen Liberce. Částku chceme schválit na zastupitelstvu a poskytnout ji ještě letos,“ řekl k postoji krajské rady hejtman Martin Půta.

Situace je natolik vážná, že zoo „ují“ navrženou částku divadlu F. X. Šaldy, jehož finanční situace je rovněž nedobrá. Kraj měl totiž peníze původně poskytnout divadlu na nákup nákladního auta pro dopravu scénických dekorací.

Významné pro další fungování a rozvoj zoo je to, že kraj této příspěvkové organizaci Liberce chce posílat peníze i v dalších letech. V příštím roce by se mělo jednat o dva miliony korun.

„Považujeme za rozumné zoo finančně pomoci a v budoucnu se i na jejím provozu podílet,“ dodal hejtman Půta. Takovou každoroční dotaci by kraj posílal zoo vůbec poprvé. Například Divadlo F. X. Šaldy dlouhodobě podporuje částkou 1,2 milionu korun. Naivní divadlo dostává půl milionu.

Vedení kraje už do účetnictví zoo nahlédlo

„Tato mimořádná dotace je pro nás významná. Neméně důležité ale pro nás je, že kraj chce zoo podporovat stabilně i v dalších letech,“ zmínil Ivan Langr, náměstek libereckého primátora pro školství, kulturu, sociální věci a cestovní ruch.

Kraj za dlouhodobou podporu dostane možnost více se podílet na rozhodování. Po jednom zástupci by kraj měl mít v nově sestavovaných dozorčích radách nejen zoologické zahrady, ale také botanické zahrady a dvou libereckých divadel. Začít pracovat by měly od příštího roku.

Stejným způsobem by zase mohl Liberec vstoupit do kulturních organizací zřizovaných krajem, jako je Oblastní galerie Liberec, Severočeské muzeum nebo Krajská vědecká knihovna.

Vedení kraje už do účetnictví zoo nahlédlo. „Po rozboru finanční situace zoo pro mě bylo podstatné zjištění, že Liberec nezahrnuje příspěvek příspěvkovým organizacím i na odpisy nehmotného majetku. Považuji to za nešťastné. U příspěvkových organizací kraje je hlavním zdrojem pro tvorbu fondů investic, zajišťující obnovu a rozvoj svěřeného majetku,“ konstatoval ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter.