Liberečtí vědci vyvinuli čističe s nanočásticemi. Inspirovali se u klasů

  • 1
Po dvouletém výzkumu vyvinuli vědci z Technické univerzity v Liberci čisticí prostředek pro domácnosti na bázi nanočástic. Kosmetika s názvem Home dokáže po dlouhou dobu chránit povrchy podlah, nábytku nebo spotřebičů před ušpiněním nebo opotřebením.

Testy prokázaly, že nanočásticové emulze dokáží až o 80 procent snížit potřebu mytí a tím i nákupu drahých čisticích prostředků.

Vynález revolučního čistidla pro domácnosti s názvem Home je výsledkem společného smluvního výzkumu vědců z Technické univerzity v Liberci a společnosti Pikatec.

Inspirací k vynálezu se vědcům stala příroda. Základem jsou oxidy křemíku, který se vyskytuje například v obilném klasu a tím jej vyztužuje. Klas je tenký jen několik milimetrů a ani v prudké vichřici se nezlomí.

„Křemík vrchní ochrannou vrstvu zpevňuje, vytváří otěruvzdorný povrch. Toto spojení ještě nikdo nepoužil, přitom to opravdu přináší efekt. Nehrozí ani zdravotní rizika při vdechnutí, nanočástice jsou v politurách pevně ukotveny,“ zmínil Petr Louda, jehož tým se na výzkumu podílel.

Nanočásticové emulze jsou šetrné k životnímu prostředí a testy prokázaly, že dokáží až o osmdesát procent snížit potřebu věci mýt – a tím pádem lze výrazně ušetřit za čisticí prostředky.

Polituru s nanočásticemi oxidů stačí po úklidu nanést na nábytek, podlahy nebo spotřebiče, rozleštit a nechat vytvrdnout. Nanočástice se spojí s materiálem, dostane se do jeho struktury a na hrubých a savých površích vytvoří ochrannou membránu. Savý a porézní materiál tak může takzvaně dýchat.

Rastrovací mikroskop je pouze na dvou pracovištích v zemi

Výzkum trval dva roky. Velkou pomocí byl vědcům elektronový rastrovací mikroskop. Liberecká univerzita je jedním ze dvou pracovišť v republice, která tento přístroj za 22 milionů korun vlastní.

Díky němu mohli výzkumníci proniknout do skutečného nanosvěta zkoumaných povrchů (nanometr je miliardtina metru, tedy zhruba stotisícina tloušťky lidského vlasu. Nanočástice obvykle měří jeden až sto nanometrů, pozn. redakce) a mohli tak ověřit výsledky. Tedy to, že politura uzavře póry členitých povrchů a vyhladí je. Neulpívá na nich pak špína nebo mastnota, které jsou živnou půdou pro bakterie.

Čisticích prostředků pro domácnosti na bázi nano už má firma Pikatec celou řadu, protože není možné použít na všechny povrchy stejný prostředek. Nejlevnější stojí na trhu 1600 korun. Loni univerzita spolu s firmou Pikatec představily autokosmetiku na bázi nanočástic. Lak chrání před UV zářením, teplem, solí, asfaltem nebo i před poškrábáním.

Výzkumu nanovláken, nanomateriálů a nanotechnologií se už liberecká univerzita věnuje řadu let. V roce 2004 vyvinula jako první na světě technologii průmyslové výroby nanovlákenných netkaných materiálů.