Turnov ustoupil lidem, kteří byli proti rušení odvozu tříděného odpadu. (ilustrační snímek)

Turnov ustoupil lidem, kteří byli proti rušení odvozu tříděného odpadu. (ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Lidem v Turnově se nelíbil konec třídění odpadu, radnice jim ustoupila

  • 3
Turnovská radnice chtěla kvůli úspoře peněz ukončit svoz pytlů s tříděným papírem a plasty. Tento krok však mezi lidmi vzbudil negativní ohlas. Radnice nakonec lidem, kteří si zvykli na ekologické chování, ustoupila a úspory bude muset hledat jinde.

"V letošním rozpočtu je na svoz odpadu a provoz sběrného dvora 11,5 milionu tak jako loni. Ovšem loňská skutečnost byla o 140 tisíc vyšší a letos k tomu ještě přibude 460 tisíc za zvýšenou DPH. V napjatém rozpočtu jsme škrtali ve všech odborech, museli jsme hledat úspory i tady," vysvětloval místostarosta Otakar Špetlík, proč město oslovilo kolem 700 lidí dopisem se vzkazem, že svoz pytlů s tříděným odpadem končí.

"Svoz pytlů se zaváděl v době, kdy bylo jen 32 sběrných míst, dnes je jich dvojnásobek. Myslím, že taková služba je v době úspor nadstandardní a ani ji nevyužívají všichni obyvatelé města," uvedla starostka Hana Maierová.

Radnice chce ušetřit také na vysypávání košů na odpadky, úklidu kolem sběrných míst a provozní době sběrného dvora. S tím se zastupitelé srovnali, ale se zrušením pytlů ne.

"Jde o široce využívanou službu, nejedná se jen o těch 700 lidí. Mnoho jich na radnici vyzvedává pytle i pro příbuzné a sousedy. Já sama je beru pro dalších pět šest domácností. Zrušení odvozu pytlů od popelnic by bylo demotivující pro další třídění," podotkla Martina Pokorná.

"Pokud to zrušíme, tak ten odpad skončí v popelnicích," doplnil opoziční kolega Oto Jarolímek.

V Lomnici motivují lidi k většímu třídění

Přestože radnice považuje svoz plastů a papíru za nejméně efektivní systém třídění, protože auto se dvěma lidmi najede 180 kilometrů a sebere jen kolem dvou tun odpadu, potřebných 150 tisíc musí ušetřit někde jinde.

"Není potřeba škrtat v jiných položkách rozpočtu. V činnosti technických služeb, které zajišťují třídění odpadů, je dostatek rezerv," zmínil Jarolímek, který po městě již delší dobu neúspěšně požaduje zavedení systému, který by lidi motivoval k ještě důslednější separaci odpadů.

V Pojizeří zavedla motivační systém Lomnice nad Popelkou. "Občan se při platbě poplatku za odvoz odpadů zaregistruje a dostane vytištěné čárové kódy. Každý je na jinou skupinu odpadů. Každé kilo vytříděného odpadu je ohodnoceno částkou, na konci roku se to sesčítá a když přijde člověk příští rok platit odpady, tak ta výsledná částka se mu od poplatku odečte," popsal systém místostarosta Lomnice Josef Šimek.

Podobně motivují lidi k třídění také v Hrádku nad Nisou. "Spolu s odborníky se už půl roku snažím nalézt systém, který by byl u nás použitelný. Žádný ale nezvládá město naší velikosti. Ta evidence je použitelná jen v menších městech," tvrdí Otakar Špetlík, místostarosta téměř patnáctitisícového Turnova.