Takto si architekti z ČVUT představují budoucí využití bývalého sídla liberecké galerie. | foto: ČVUT

Fontána nebo azalková zahrada. Architekti navrhli, co s bývalou galerií

  • 0
Pustý Liebiegův palác, odkud se letos v zimě vystěhovala galerie, dostává nové fascinující obrysy. Tři týmy architektů vypracovaly pro magistrát studie, jak chátrající budovu z druhé poloviny 19. století zachránit a vyšperkovat.

 „Architekty jsme zatím ničím neomezovali,“ řekl náměstek primátorky Jiří Šolc. „Konečný projekt však musíme ohnout podle toho, jak velkou dotaci na Liebiegův palác získáme. Nevíme přesně, na kolik jeho rekonstrukce vyjde, ale bude strašně drahá.“

Palác v sousedství redernovského zámku nechal vybudovat továrník Johann Liebieg v letech 1870 až 1872. Vzorem se mu staly severoitalské renesanční vily. Od roku 1953 až donedávna sídlila v Liebiegově paláci Oblastní galerie.

Výstavná budova za posledních šedesát let zchátrala, což vedlo k přesunu galerie do přestavěných lázní na Masarykově ulici. Město pak Liebiegův palác zabezpečilo proti zlodějům i požárům a hledá pro něj novou budoucnost.

Radnice požádala o studie na proměnu Liebiegova paláce katedru architektury z pražského ČVUT, fakultu architektury z Technické univerzity Liberec a ateliér libereckého architekta Petra Stolína.

Byla to výzva a silné téma, říkají architekti

„Šli jsme do práce s velkou chutí,“ prohlásil Petr Šikola z ČVUT. „Rekonstrukci Liebiegova paláce považujeme za silné téma.“ Architekti z ČVUT tvrdí, že rekonstrukce bývalé galerie dává šanci na propojení několika parků v centru města.

Liebiegův palác stojí mezi hlavním městským parkem u hotelu Zlatý lev a parkem na náměstí Českých bratří. Přimyká se rovněž k parku u redernovského zámku. Všechny parky by se skloubily do zeleného srdce Liberce právě přes zahradu a park Liebiegova paláce.

Architektonické studie se v mnoha ohledech shodly, všechny tři týmy však přišly na radnici s něčím originálním. Pokud by se jejich představy uskutečnily, pak by se k Liebiegovu paláci vrátil skleník s voliérou.

V zahradách by se procházeli pávi. V garáži s prosklenými vraty by lidé obdivovali historický vůz. Vždyť jeden z rodu Liebiegů se stal průkopníkem automobilismu v Čechách.

Expozice o životě Liebiegů

V paláci by se pak ukrývaly expozice o jeho historii a také o životě Liebiegů. Mohl by se tam nacházet rovněž badatelský kabinet, zabývající se libereckou architekturou.

V bývalé galerii by se hrálo divadlo, pořádaly koncerty, diskutovalo by se v kavárnách nebo pracovalo v chráněných dílnách. Vzácným návštěvám by v Liebiegově paláci magistrát poskytoval prezidentské apartmá.

Prostor před Liebiegovým palácem se hodí pro happeningy a další akce pod širým nebem. „Minulý víkend byl před bývalou galerií festival vín a dopadl velmi dobře,“ prohlásil Šolc.

Studie technické univerzity, na níž podíleli také studenti, počítá u Liebiegova paláce se zahradou plnou azalek. Jejich květy jsou jedním ze symbolů Liberce.

Dotace na velkolepou obnovu Liebigova paláce může Liberec získat především tak, že z něj udělá místo pro setkávání generací. Starší lidé by tam například mohli obohacovat svými zkušenostmi děti.