Zatímco v některých městech se cena za likvidaci odpadů zvyšuje, jinde neplatí nic. (Ilustrační snímek)

Zatímco v některých městech se cena za likvidaci odpadů zvyšuje, jinde neplatí nic. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

V Libereckém kraji sypou města do popelnic miliony, vesnice jsou chytřejší

  • 7
Likvidace odpadů skáče v kraji jako na houpačce. Například v České Lípě vládne komunismus - lidé neplatí za popelnice ani korunu. V Plavech poctivě třídí a v Turnově se politici přou o zvyšování ceny.

Na turnovské radnici se kvůli popelnicím strhla nedávno hádka. Nešlo při ní o nic důležitějšího než o čtyřicet cigaret ročně. Jejich hodnota totiž odpovídá cenovému pidiskoku, který nachystala městská rada. Obyvatelé Turnova měli za likvidaci domovních odpadů platit v příštím roce 660 korun místo současných 500 korun.

Cena za odpad

Kolik platí ročně obyvatelé v některých městech a obcích kraje za likvidaci odpadů:

  • Česká Lípa - 0 korun
  • Plavy - 456 korun
  • Liberec - 492 korun
  • Turnov - 500 korun
  • Semily - 500 korun

"Skutečné náklady jsou osm set čtyřicet korun ročně," řekl turnovský místostarosta Jaromír Pekař (ODS). "Na likvidaci odpadů doplácíme ročně pět a půl milionu korun." Příjmy Turnova klesají, náklady rostou. Zvýšení ceny za likvidaci odpadů by městu ušetřilo dva miliony korun. Peníze mu chybí na sport, kulturu i sociální služby. Ale 660 korun na říjnovém městském zastupitelstvu neprošlo.

"Cenu za likvidaci odpadů jsme naposledy zvyšovali před devíti lety. A za rok jsme se do ní už nevešli," upozornil Pekař. "Za devět let stouply výrazně ceny za uložení domovních odpadů na skládce. Cena nafty vzrostla o dvě třetiny, což zdražilo svážení odpadů."

Na listopadovém městském zastupitelstvu vedení turnovské radnice sleví ze svých představ a pokusí se prosadit alespoň cenu 590 korun za rok. "Zjišťovali jsme, kolik platí lidé v okolních městech. Třeba v Jičíně vyjde likvidace odpadů dráž než u nás," uvedl Pekař. "V České Lípě nestojí likvidace odpadů obyvatel ani korunu. Podle mě je to ovšem čirý populismus."

Za odpad se neplatí, zvedla se ale daň z bytů

V České Lípě chtěla radnice od lidí ještě v roce 2009 za likvidaci domovních odpadů necelých 500 korun ročně. Pro ilustraci - tato cena rozpočítaná na den se rovná dvěma až třem lokům lahvového piva nebo čtyřem kostičkám levné čokolády.

V České Lípě dělá starostku Pekařova kolegyně z ODS Hana Moudrá. "Velké množství poplatků lidi obtěžuje a nám roste administrativa," vysvětlila. "Jsem pro, aby v budoucnu platili občané jenom jednu daň." V České Lípě dluží městu poplatky za likvidaci odpadů několik tisíc obyvatel. Město od nich vymáhá deset milionů korun. Penále naskákalo na dalších více než dvacet milionů korun.

Likvidace odpadů odčerpá v České Lípě z městské pokladny téměř čtyřicet milionů korun. Radnice se potýká s dluhy 180 milionů korun a kromě jiného musí odmítat prosby o dotace na záchranu třetiligového fotbalového klubu.

Česká Lípa nastolila komunismus při likvidaci odpadů v roce, kdy se konaly komunální volby. Současně město zvedlo dvakrát daň z bytů, domů, pozemků a dalších nemovitostí. Větší příjmy však nestačily na výpadek, zaviněný zrušením poplatků za likvidaci odpadů. "Vyšší daň z nemovitostí vyrovnává ztrátu asi z poloviny," konstatovala mluvčí českolipské radnice Kristýna Brožová.

Díky třídění uspoří lidé peníze

Bezplatná likvidace odpadů nenutí lidi, aby je třídili. Tam, kde neházejí odpady do jedné popelnice, ale oddělují od sebe, uspoří velké peníze. "Co je zadarmo, je špatně. Dotace na likvidaci odpadů ve městech a obcích jsou politickou úlitbou," prohlásila starostka obce Plavy Věra Mužíčková. Ve vesnici na Jablonecku žije přes tisíc lidí a každý z nich platí za likvidaci odpadů 456 korun ročně.

"Do ceny se vejdeme právě díky tomu, že se u nás lidé naučili odpady třídit," poznamenala Mužíčková. "Nejvíc se přece platí za likvidaci nevytříděného směsného odpadu. Když ale lidé poctivě třídí, zůstane na jednoho člověka jen asi dvacet litrů směsného odpadu týdně. A ještě dostaneme od společnosti Eko-kom za vytříděný odpad odměnu. Jako malá obec jsme proti velkým městům ve výhodě. Můžeme obyvatele mnohem víc ovlivňovat. A podívat se, co do popelnic vlastně vyhazují."

V Plavech dluží obyvatelé na poplatcích za likvidaci odpadů zhruba 30 tisíc korun. "Došla nám s nimi trpělivost," řekla starostka. "Peníze od nich začneme vymáhat v exekuci."

Propastný rozdíl v cenách za likvidaci odpadů mezi vesnicemi a velkými městy se ukazuje na případu Liberce. Obyvatelé tam platí 492 korun - tedy o 36 korun více než v Plavech. Likvidace odpadů v Liberci vychází ročně na více než 80 milionů korun. Lidé ale uhradí jen něco přes polovinu a zbytek doplácí radnice. Se zvýšením ceny nepočítá, ačkoliv dluhy města přesahují dvě miliardy korun.