Z Frýdlantska po letech zmizí tuny načerno dovezeného německého odpadu

  • 6
Deset hodin denně po dobu čtyř měsíců budou bagry nabírat a nákladní auta vozit na skládku a do liberecké spalovny ilegálně navezené tuny odpadků, které poslední roky zaměstnávaly hasiče, policii, úředníky i politiky. A především obtěžovaly obyvatele Arnoltic-Bulovky.

V hale bývalého zemědělského podniku odstartovalo odvážení celkem 4,5 tisíce tun plastů, textilu, koberců nebo rozřezaných syntetických látek z autosedaček. Odpadu, který zbyl po třech požárech z roku 2012, kdy se někdo tímto způsobem pokoušel ilegálně navezený německý odpad zničit. Odpadky, se kterými si nikdo nevěděl rady, ležely v tamních halách deset let.

Akce vyjde na 7,7 milionů korun. Podařilo se ji rozjet díky dotaci Státního fondu životního prostředí. Liberecký kraj dá v rámci spoluúčasti 1,6 milionu korun.

„Problémem se zabývám tři roky a myslel jsem, že vše půjde rychleji. Potíž byla v tom, že na to neexistoval žádný dotační program. V radě jsme se dohodli, že na odstranění odpadů nepoužijeme jen krajské peníze, a to se podařilo,“ zhodnotil náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný.

Vše zpomalovalo i výběrové řízení a složitá administrativa. Vítězem veřejné zakázky se stala firma Vodní zdroje Ekomonitor z Chrudimi.

„První část odvážení půjde rychleji, odpad budeme vozit na nedalekou skládku. Cesta do liberecké spalovny ale bude delší. Navíc budeme muset pracovat uvnitř hal, kde nakládka bude komplikovanější,“ zmínil za firmu Zdeněk Šíma. Odpadu, co skončí na skládce, je zhruba šedesát procent.

Na likvidaci se podíleli také Němci

Likvidaci zhruba poloviny odpadu z celkem devíti tun platila v roce 2014 německá agentura SAA. „Původce odpadu byl z Německa, proto jsme se společně dohodli na tom, že se bude i sousední země na likvidaci podílet,“ zmínil náměstek Jadrný.

Obec Bulovka by si s odvezením odpadu sama nedokázala poradit. Náklady jsou vyšší než její roční rozpočet.

„Pro nás to znamená radost a úlevu, ještě větší radost budu mít v létě, až odpad zmizí. Poté, co se sem odpadky navezly, bylo v okolí víc hlodavců nebo hmyzu. Odpad také znečišťoval okolí, protože ho rozfoukával vítr, hrozilo nebezpečí znečištění povrchových vod, protože zavezli silážní jámu,“ zmínila starostka Bulovky Romana Šidlová.

Skládku také kdosi v roce 2012 opakovaně úmyslně zapálil. „Jeden požár se podařilo uhasit hned, druhý nás dýmem obtěžoval dva měsíce. Rozsáhlý byl i třetí požár, hasičské jednotky z celého okolí byly na místě pět dní,“ dodala starostka Bulovky.

Až se odpad odklidí, bude ještě podle náměstka Jadrného zapotřebí prověřit, kam natekla voda ze zásahů hasičů. Smíchala se s nebezpečnými látkami a zatekla do jímek a sklepení.

Za nelegální odpad uložila Česká inspekce životního prostředí největší pokutu v historii oblastní pobočky v Liberci - 25 milionů korun. Celníci ji dodnes vymáhají.

„Zodpovědná je firma Nisa Recycling, byla ale prodaná jakémusi Moldavanovi, o kterém ani nevíme, jestli existuje. Osobně jsem skeptická, jestli se pokutu podaří někdy vymoci,“ domnívá se starostka Bulovky.