Ředitel školy celou záležitost považuje za uzavřenou. Škola a Severáček prý po rozhodnutí úřadu fungují v dobré symbióze a žádný problém není. (Ilustrační foto)

Ředitel školy celou záležitost považuje za uzavřenou. Škola a Severáček prý po rozhodnutí úřadu fungují v dobré symbióze a žádný problém není. (Ilustrační foto) | foto: Koláž - iDNES.cz

Logo libereckého Severáčku patří grafičce, rozhodl spor se školou úřad

  • 3
Úřad průmyslového vlastnictví řešil spor liberecké Základní umělecké školy a pěveckého sboru Severáček. Škola zaregistrovala ochrannou známku, ale bez vědomí autorky loga. Úřad dal zapravdu zástupcům grafičky a školou zaregistrovanou ochrannou známku Severáček prohlásil za neplatnou.

"Autorka neposkytla souhlas se zápisem předmětného autorského díla ve formě ochranné známky," rozhodla za Úřad průmyslového vlastnictví Radka Stupková.

Kruh přátel Severáčku je uskupení rodičů, přátel, fanoušků i mnoha bývalých členů souboru, které významně podporuje činnost sboru. Právě z popudu lidí kolem Kruhu vzešel před lety nápad na vytvoření nového loga.

Logo Severáček

Pěvecký sbor Severáček však zároveň zpívá v prostorách umělecké školy a děti učí pedagogové školy - sbormistři.

Ředitel školy Tomáš Kolafa celou záležitost považuje za uzavřenou. Škola a Severáček prý fungují v dobré symbióze a žádný problém není. "V tuto chvíli mi to přijde kontraproduktivní. Je to uzavřené a myslím, že ku prospěchu věci. Jak Severáčku, tak školy," řekl ředitel.

Logo nechal zaregistrovat, protože podle něho jde o rodinné stříbro města. "A kdo jiný by ho měl mít, když ne škola? Patříme k sobě. Těžko by někdo jiný mohl sborový zpěv naplnit tak, aby mohl Severáček fungovat tak, jak funguje," vysvětlil. Zaregistrováním nesledoval žádný zlý úmysl.

Logo vzniklo pro děti

"O potřebě souhlasu nikdo tehdy nevěděl a neřešil to. Třeba Big band má také svoje logo. Žádné -erko- nebo -céčko- nad tím nebylo. Chtěli jsme jen, aby tam ve spojitosti škola - Severáček byla co nejbližší vazba," doplnil Kolafa.

Manažerku Kruhu přátel Severáčku Jana Průškovou pře mrzí. "Nevím, kolik za soudní spory musela škola zaplatit, ale za ty peníze by se dal určitě pořídit pěkný zájezd pro děti," poznamenala.

Logo Severáčku vytvořila před čtrnácti lety Angličanka Vanessa Welsby.  "Vzniklo z čirého přátelství, grafička logo vytvořila pro děti, a ne pro zastřešující instituci ZUŠ," popsala bývalá členka Severáčku Daniela Gadasová.

"De jure paní Vanessa disponuje veškerými autorskými právy k logu a bezúplatně poskytla Severáčku, respektive Kruhu přátel Severáčku, neomezenou licenci k užívání. Kdyby se chtěla domáhat nějakých dalších zadostiučinění, tak stále může. Je to v podstatě krádež," doplnila Gadasová.

Chápe, že ZUŠ chce mít pod kontrolou logo i jméno. "Strašně mě ale naštval ten způsob, jakým došlo k zaregistrování známky amatérským zkopírováním z webových stránek sboru a míra drzosti zejména k Milanovi Uherkovi, zakladateli sboru, kterého pan ředitel ani nepožádal o svolení k registraci jména a loga Severáček," poznamenala Gadasová.

Ředitel sice o sboru mluví jako o rodinném stříbře, podle Gadasové jej ale vnímá jinak. "Mám pocit, že je pro pana ředitele Severáček problém a nikoli neuvěřitelná a neocenitelná světová značka, kterou by měl budovat. Když se podíváte na výroční zprávy školy, tak se tam o Severáčku skoro ani nepíše," posteskla si.

Stejný názor na postoj ředitele k souboru zastává i Kruh přátel Severáčku.