O uplynulém víkendu se lyžaři vyřádili na Špičáku i v Bedřichově.

O uplynulém víkendu se lyžaři vyřádili na Špičáku i v Bedřichově. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Lyžařský byznys letos vynášel. Peníze poslouží k vylepšení areálů

  • 0
V Liberci a v dalších podhorských městech si lidé letos zimu moc neužili. Na horách o něj ale nouze nebyla. Lyžařská střediska v Krkonoších, Jizerských horách nebo na Ještědu vydělávala pěkné peníze a díky nim se příští rok posunou zas o něco výš.

Rozdíl mezi mizerným loňským a obstojným letošním počasím se nejvíc projevil na běžkařských trasách.

„Proti tomu, co jsme zažili před rokem, byla letošní zima krásná,“ řekla Renata Dudová, spolumajitelka penzionů Panský dům a Pyramida.

Oba se nacházejí v osadě Jizerka u běžkařské magistrály. „Začátek zimy nás vystrašil, ale po Vánocích začalo sněžit a počasí lyžování přálo - s výjimkou krátké silné oblevy při Jizerské padesátce,“ poznamenala Dudová.

Loni sem lidé jezdili za posledními šlupičkami sněhu, letos se jim na Jizerce lyžovalo bezvadně.

„Na běžkařích jsme viděli, jak jsou po loňské špatné zimě natěšení. Nejvíc jsme to pocítili v restauracích, byly plné.“

Během minulé zimy upravily rolby kvůli nedostatku sněhu Jizerskou magistrálu pouze dvakrát - před Vánoci a na konci března.

„Letos se dá na magistrále lyžovat už skoro tři měsíce,“ upozornila ředitelka Jizerské o.p.s. Jana Lhotová. „Rolba projela magistrálu i během prvního jarního víkendu.“

Na Tanvaldském Špičáku se ještě pořád lyžuje

Počasí potěšilo v uplynulých třech měsících také sjezdařské skiareály. „Letošní zima dopadla nesrovnatelně lépe než loňská,“ prohlásil Petr Bažant, mluvčí společnosti Skibižu, které patří skiareály na Tanvaldském Špičáku, Severáku a v Bedřichově. „Začátek lyžařské sezóny se sice oddálil kvůli teplému prosinci, ale pak se lyžovalo bez problémů. Sněhu sice nenapadlo mnoho, ale díky mrazům jsme mohli udělat technický.“

Na Špičáku a Severáku pokrývá sjezdovky dost sněhu ještě nyní, ale zájem o lyžovaní v druhé polovině března výrazně klesl - podobně jako ve většině horských rekreačních středisek.

„Díky dobrým výsledkům se můžeme po zimě pustit do nové čerpací stanice a do rozvodů pro umělé zasněžování na Kostelní sjezdovce,“ prohlásil Bažant. „Nová čerpací stanice vyjde na patnáct až dvacet milionů korun a bude mít třikrát větší výkon než teď.“

Benecko koupí novou rolbu

Skončenou zimu si pochvalují rovněž v krkonošském Benecku. „Sezona startovala rozpačitě, ale po Vánocích se už jenom zlepšovala,“ uvedl benecký starosta Jaroslav Mejsnar.

Lanovku v Benecku vlastní obec a vydělané peníze vloží do posílení výkonu čerpací stanice. „Koupíme také novou rolbu,“ dodal Mejsnar.

Na zimu si nestěžuje ani Sportovní areál v Harrachově - byť loni zažíval jako jeden z mála v Libereckém kraji ještě lepší časy. Díky technickému sněhu jel totiž bez přestávky skoro tři měsíce - na rozdíl od konkurence.

„Loni jsme ale skončili už v březnu,“ uvedl provozní náměstek harrachovského areálu Vlastislav Fejkl. „Letos máme tolik sněhu, že sjezdovku na Rýžoviště udržíme do Velikonoc a sjezdovku vedle skokanských můstků až do devatenáctého dubna.“