Magna rozjíždí projekt První šance, díky kterému děti z dětského domova mohou po vyučení nebo absolvování střední či vysoké školy získat práci i ubytování (ilustrační snímek).

Magna rozjíždí projekt První šance, díky kterému děti z dětského domova mohou po vyučení nebo absolvování střední či vysoké školy získat práci i ubytování (ilustrační snímek). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Magna pomůže mladým z dětského domova, připraví je na budoucí zaměstnání

  • 2
Opouštějí dětské domovy a často si nevědí rady se svojí budoucností. Právě těmto dětem chce nabídnout pomoc liberecký výrobce plastových dílů pro automobily Magna. Rozjíždí projekt První šance, díky kterému děti z dětského domova mohou po vyučení nebo absolvování střední či vysoké školy získat práci i ubytování.

Závod už začal spolupracovat s dětským domovem v Jablonném v Podještědí, první zájemce by mohl zaučovat už během prázdnin. Pokud je nabídka zaujme, mohli by od září nastoupit.

„Když děti z dětských domovů dovrší osmnáct let, jsou na začátku. Pomáhat penězi je sice hezké, ale když budou mít děti ještě před odchodem z dětského domova jasnější perspektivu, pomůžeme jim lépe vstoupit do života,“ řekla mluvčí Magny Lucie Mazáčová.

Firma ale hlavně chce, aby se do projektu přidali i další velcí a silní zaměstnavatelé v regionu. „Když se spojíme, praktický dopad bude silnější,“ zmínila mluvčí.

„Pokud budou chtít, vidím to jako velmi dobrou příležitost získat práci. Některé děti nemívají jasno o své perspektivě. Nabídka by se teď mohla týkat dvou dětí, které budou letos končit školu,“ míní ředitel dětského domova v Jablonném v Podještědí Vlastimil Faltýnek.

Firmě chybí 50 operátorů

Přitom nejde o pouhou charitu nebo samoúčelnou snahu o zviditelnění, jak by se mohlo zdát. Firma dlouhodobě marně shání pracovníky. Potřebuje například 50 operátorů výroby a nedaří se jí sehnat třeba ani kvalifikované konstruktéry nebo technology. „Pozici technologa máme otevřenou už několik let. Teď hledáme pět technologů a víme, že je letos neobsadíme,“ přiblížil potíže se sháněním kvalitních specialistů personální ředitel firmy Jiří Bulíček.

Mladí, kteří opustí dětské domovy, by mohli v budoucnu pracovat nejen v dělnických pozicích. Uplatnění ve firmě najdou i absolventi vysokých škol technického nebo ekonomického zaměření. Jak bude projekt úspěšný, je zatím ještě velká neznámá.

„Lidé dnes práci seženou, pokud chtějí. Rozhodně si nemyslíme, že děti z dětského domova nemají jiné šance nebo že budou loajálnější k firmě. Chceme jim ale zkrátka nabídnout start a projekt nám přijde jako dobrý nápad. Uvidíme, jak moc bude úspěšný,“ doplnil Jiří Bulíček.

Stipendijní program pro studenty

Firma má rovněž stipendijní program pro studenty středních a vysokých škol a nabízí jim i stáže. Podle personálního ředitele dostávají měsíční příspěvek za to, že ve firmě odpracují určitý čas v rámci svého volna.

„Díky tomu máme možnost si je podchytit ještě dřív, než ze školy vyjdou, a oni mají možnost se seznámit s firmou. Máme pozitivní ohlasy i od rodičů. Stáže například pomáhají studentům ve škole, mají lepší výsledky,“ doplnil Bulíček.

Novým mladým pracovníkům pomáhají se zorientováním a překlenutím těžších začátků zkušenější pracovníci, tak zvaní mentoři. Průměrná hrubá mzda v dělnických profesích je podle Bulíčka kolem 24 tisíc korun měsíčně.