Téměř rok osiřelá čerpací stanice EuroOil ve Stráži nad Nisou otevírá.

Téměř rok osiřelá čerpací stanice EuroOil ve Stráži nad Nisou otevírá. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pumpa otevírá s ročním zpožděním. Podnikatel chce po Liberci miliony

  • 9
Dokončená byla už loni, otevírá se ale až nyní. Že byla čerpací stanice na kraji Liberce téměř rok zavřená, kladou majitelé za vinu vedení radnice. Dlouhé měsíce totiž čekali na kolaudaci, na tu však město kývlo až nyní.

Podle jednatele firmy EDI, která pumpu u Stráže nad Nisou postavila, přicházeli denně o statisíce na tržbách. Peníze bude chtít podnikatel po městu, pokud se nedohodnou, skončí spor u soudu.

O jakou částku přesně půjde, říci nechtěl, ještě před pár měsíci ale měli radní na stole požadavek na sedmnáct milionů korun. Je však možné, že konečná suma bude nakonec ještě vyšší.

„Všechno to zdržení viselo na kanalizaci, s kterou jsme se dostali na pozemky města. Jenže to nebyla naše vina. Její posunutí si vyžádal projekt, který si město nechalo udělat, a kterým jsme se museli řídit. Nakonec jsme ji ale stejně museli připojovat dosti krkolomným způsobem podle původní stavební dokumentace. Byly to další nesmyslné náklady navíc,“ uvedl jednatel firmy Petr Jakl.

Náměstkyně primátora Karolína Hrbková už dříve uvedla, že oproti původním plánům stojí na kraji města pumpa v naprosto jiné podobě, než o jakou firma původně žádala. A spojené jsou s ní i nedovolené stavby. Jednou z nich měla být právě kanalizace.

„Je umístěna na pozemcích města bez našeho souhlasu,“ sdělila náměstkyně.

Podle Jakla si přesunutí vynutilo město

Na rozdíl od Hrbkové Jakl tvrdí, že přesunutí pumpy si vynutilo město, které si na to nechalo zpracovat i projekt. Na jeho základě musela firma změnit jak výšku, tak i polohu stanice. Nebýt těchto požadavků, mohla pumpa otevřít už v roce 2014.

„Pak jsme ale byli donuceni pumpu předělat a podle nového projektu byla dokončena na konci prázdnin loňského roku. Ale kvůli tomu, že jsme nedostali souhlas ke kolaudaci, jsme nemohli skoro rok otevřít. Peníze, které nás stavební úpravy stály navíc, plus ušlý zisk, budeme požadovat po městu. Nejdříve musíme všechno vyčíslit, budou to přesné částky, podle znaleckých posudků. Chceme s městem jednat, ale pokud bude ta komunikace pokračovat stejně jako dosud, tak nám nezbude jiná cesta, než jít před soud,“ podotkl jednatel.

Podle mluvčí magistrátu Jany Kodymové vyšla radnice firmě vstříc a město vydalo souhlas s předčasným užíváním pumpy. „Nedostatky týkající se přímo stavby čerpací stanice byly odstraněny. Znalecké posudky potvrdily, že vše je v pořádku,“ informovala mluvčí.

Stavba pumpy ale přinesla problémy lidem, kteří žijí v její blízkosti ve Stráži nad Nisou. „Teď, jak tak moc pršelo, steklo všechno na silnici a do tunelu, ten je ještě teď plný bahna. To by mě zajímalo, jak na to dohlížejí úředníci a jak se město stará o své občany. My tam tudy musíme jezdit domů, máme špinavá auta a projít pěšky se tam už vůbec nedá,“ zmínil jeden z obyvatel Stráže.