Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Malé nemocnice na Liberecku přijdou o lůžka, ve Frýdlantu zuří

  • 0
Všeobecná zdravotní pojišťovna chce v Libereckém kraji v příštím roce zrušit 167 lůžek akutní péče. Dotkne se to nemocnic v Jilemnici, Turnově, Frýdlantě a Tanvaldu. Z Turnova a Frýdlantu má od roku 2013 zmizet lůžkové oddělení gynekologie.

Návrh pojišťovny vyvolal bouři zejména mezi frýdlantskými zastupiteli. Ve zdejší nemocnici má gynekologie přijít o jednadvacet lůžek, zůstane tak pouze ambulance.

"Jde o faktickou likvidaci lůžkového oddělení gynekologie. Kvůli úsporným opatřením už přišla nemocnice v minulých letech o dvacet lůžek, z toho deset na porodnici. Ta v roce 2008 skončila úplně s tím, že její funkci přebere v krizi oddělení gynekologie. To, že je potřeba, se ukázalo v srpnu během povodní, kdy se tu narodily čtyři děti," upozornil starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Podle něj je dalším nebezpečím i zima, v minulosti bylo totiž město nejméně tři dny fakticky odříznuté od zbytku republiky kvůli sněhové kalamitě (čtěte o tom zde). I proto Frýdlant oddělení gynekologie potřebuje.

"Nehledě na to, že loni jsme na rekonstrukci gynekologie dali z rozpočtu šest milionů korun," doplnil starosta města.

Chceme více jednodenních zákroků, říká VZP

S lůžkovým oddělením gynekologie nepočítá pojišťovna ani v Turnově, ubude zde patnáct postelí. Jiří Benedikt, ředitel VZP v Libereckém kraji, tvrdí, že pacienti nemusejí mít strach z toho, že je v nemocnici neošetří. Ambulanci tam prý stále najdou a řadu výkonů mohou provést i lékaři na chirurgii. Už ale nebude existovat oddělení s vrchní sestrou či primářem.

"Gynekologickou péči tady chceme zachovat, jen nemocnice tlačíme do toho, aby nabízeli více jednodenních zákroků, kdy žena ráno přijde a odpoledne odejde. Takový systém běžně funguje třeba v Americe, jen tady z toho mají doktoři ještě trochu strach," poznamenal Benedikt.

Lůžka ubudou také v Tanvaldu, a to jednadvacet na oddělení chirurgie a tři na jednotce intenzivní péče. Pojišťovna navrhuje snížit o osm také počet lůžek na interně.

"V jilemnické nemocnici zase máme zájem na tom spojit lůžka interny a neurologie, protože tamní lůžková neurologie nemá status iktového centra (specializovaného pracoviště na diagnostiku a léčbu mrtvice, pozn. red.) jako v České Lípě či v Liberci a je tak trochu méně hodnotná. Sice ji chceme zachovat, ale pětadvacet lůžek zrušíme a tu péči přesuneme na oddělení interny," vysvětlil Benedikt.