Mamutí můstek slouží mimo jiné i adrenalinovým sportům, dobrodruzi si tu mohou...

Mamutí můstek slouží mimo jiné i adrenalinovým sportům, dobrodruzi si tu mohou vyzkoušet bungee jumping. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Mamutí můstek v Harrachově je ostudou Krkonoš, záchrana by stála stamiliony

  • 21
Mamutí můstek v Harrachově, jeden z divů Krkonoš, bolestně chátrá. Jeho evropští konkurenti si přitom vrchovatě užívají přízně skokanů na lyžích, televizních stanic a také turistů. Harrachovská radnice by ho proto chtěla zmodernizovat a oživit, sama to ale finančně nezvládne.

„Vyhlídkové věže jsou na mamutích můstcích v norském Vikersundu, německém Oberstdorfu, slovinské Planici i v rakouském Kulmu,“ říká harrachovská starostka Eva Zbrojová.

Mamutí můstek v Harrachově

Mamutí můstek proslavil Harrachov krátce po svém dokončení. V roce 1983 se tam konalo mistrovství světa v letech na lyžích a domácí Pavel Ploc vytvořil světový rekord pokusem dlouhým 181 metrů.

Televizní přenosy z dalších prestižních harrachovských závodů pak udělaly z mamutího můstku atrakci, kterou si přál během svého pobytu ve městě vidět každý.

„Něco podobného bychom měli rádi i v Harrachově. Ale na mamutím můstku, symbolu našeho města, se nelétalo tři roky. Dostal se do tak špatného stavu, že se tam už nedají dělat závody,“ přibližuje. Především se propadl rošt na bubnu a dopadu mamutího můstku.

Josef Slavík, harrachovský patriot, mezinárodní rozhodčí a projektant skokanských můstků, odhaduje náklady na modernizaci mamutího můstku přibližně na 150 až 200 milionů korun. Výstavba nezbytného zázemí by si vyžádala dalších 100 milionů.

„Peníze na rekonstrukci chceme najít společně s Libereckým krajem, ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, ministerstvem pro místní rozvoj a Českou unií sportu,“ podotýká starostka Zbrojová.

Návštěvníky by upoutal simulátor skoků

Radnice už přemýšlí, jak můstek zatraktivnit. „Na některých mamutích můstcích v Evropě jsou simulační zařízení, díky nimž mohou zájemci zažít, jak se letci na lyžích cítí na nájezdu i při letu vzduchem. Což by určitě upoutalo i pozornost návštěvníků Harrachova,“ přibližuje starostka.

Nahoru na vyhlídkovou věž by turisty vyvážel výtah. K věži zatím stoupá malá starší lanovka pro skokany, která by mohla dostat turisty nahoru k mamutímu můstku. V budoucnu by však měla pro závodníky i pro turisty vzniknout úplně nová lanovka.

Slavík dodává, že můstek je ale také třeba zvýšit. „V Evropě stojí pět mamutích můstků. Harrachovský má sice výborný profil, ale je v současnosti nejmenší. Všude jinde se létá k dvě stě padesáti metrům, v Harrachově máme rekord můstku jen 214,5 metru,“ říká.

Sám už vymyslel, jak mamutí můstek přestavět, aby se i v Harrachově létalo k 245 až 250 metrům jako třeba v norském Vikersundu nebo ve slovinské Planici.

„Odrazovou hranu bychom přemístili o třináct metrů dozadu a nahoru bychom posunuli i nájezdovou věž,“ podotýká Slavík. „V Harrachově máme velkou výhodu, že nás při přestavbě mamutího můstku neomezuje nedostatek místa. Na Čertově hoře je spousta volného prostoru,“ podotýká.

Zisk ze závodů by sloužil mladým skokanům

V Harrachově nepotřebuje miliony pouze mamutí můstek. V létě se nedá skákat na umělé hmotě na středním můstku u Skicentra, chátrají i další můstky. Vedle mamutího se nachází velký můstek s rekordem 151 metrů.

„Je výborně vyprojektovaný a stále patří mezi nejlepší velké můstky na světě,“ prohlašuje Slavík.

„Stačilo by na něm vyměnit shnilé bednění a klidně by zde mohl každý rok proběhnout Světový pohár, který byl dříve pro harrachovský Skiklub pořadatelskou lahůdkou. Zisk z prestižních závodů by sloužil zejména k výchově mladých závodníků v žákovských kategoriích,“ říká Slavík.

Harrachovský skokanský areál obsahuje všechny můstky - od nejmenších pro žáky až po mamutí. V Liberci na Ještědu stojí pouze dva můstky, postavené pro mistrovství světa v klasickém lyžování 2009.

„Poslední dva roky se na nich ale v zimě vůbec nezávodilo a ani netrénovalo. Zejména střední můstek K 90 má špatný profil a hlavně méně zkušení kluci tam neradi skáčou,“ tvrdí Slavík. „Když jim fouká vítr zezadu, dělá jim problémy neškrtat nahoře lyžemi o buben můstku. Při větru proti zase hrozí, že ulétnou moc dolů a spadnou tam,“ přibližuje.

Bez moderního areálu spěje český skok k zániku

Slavík se domnívá, že bez moderního skokanského areálu v Harrachově dospěje český skok na lyžích k zániku. V zimě zde díky výborným sněhovým podmínkám denně trénují skokani a sdruženáři všech věkových kategorií ze všech existujících lyžařských klubů v Česku.

„Liberecký kraj ani město ale nejsou samy schopné můstek rekonstruovat,“ řekl hejtman Martin Půta, „Jako nutné vidím zapojení ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Nedávno jsme o problému jednali s náměstkyní ministra Simonou Kratochvílovou,“ zmínil.

V poslední době hoří spory o pozemky pod harrachovskými můstky. „Proto chceme vyvolat schůzku města Harrachov, Libereckého kraje, Českého olympijského výboru a svazu lyžařů, kde by se všichni domluvili na postupu při obnově skokanského areálu,“ shrnul Půta.

Do záchrany můstků se vložila i bývalá žákyně harrachovské základní školy Sabina Nguyenová. Vstoupila do celostátní soutěže LEADr. Pro mladé lidi, kteří chtějí ve svém okolí něco změnit, ji pořádá Člověk v tísni.