Fabrika Thermolastu v obci Dětřichov na Frýdlantsku. Firma vyrábí plastové interiérové doplňky do automobilů.

Fabrika Thermolastu v obci Dětřichov na Frýdlantsku. Firma vyrábí plastové interiérové doplňky do automobilů. | foto: www.detrichov.net

Manažery krachující firmy přepadli násilníci. Jednoho vyhodili oknem

  • 467
Konec firmy Thermolast v Dětřichově na Liberecku provází násilí. Manažery firmy, kde přijde o práci 120 lidí, přepadli násilníci. Jednoho dokonce vyhodili z okna. Ten nyní leží s vážným zraněním v nemocnici.

"V neděli vnikli do objektu dva maskovaní muži, zbili dva přítomné manažery, jednoho vyhodili oknem. Ten teď leží v nemocnici," sdělil informace ze zákulisí krachující firmy Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů.

O důvodech násilného činu nechtěl spekulovat. "Ale je fakt, že po tomto incidentu majitel firmy Váňa odmítl lidem poslat přislíbené peníze s odůvodněním, že ve firmě řádí zaměstnanecká mafie," konstatuje odborář.

V pozměněné verzi případ potvrdila policejní mluvčí Vlasta Suchánková. "V neděli ráno mezi osmou a devátou vnikli do haly firmy dva maskovaní muži v kuklách a fyzicky napadli dva muže," informovala.

Jeden z napadených podle ní v panice a z obavy o svůj život z okna vyskočil sám. "Utrpěl těžká zranění a leží v nemocnici," řekla. Ze zdrojů přímo z firmy má manažer rozdrcené koleno. Násilníci po útoku uprchli.

"Případ vyšetřujeme, pátráme po pachatelích. Čin kvalifikujeme jako vydírání, kde je trestní sazba od šesti měsíců do čtyř let," dodala Suchánková.

Lidé ve firmě zůstali bez výplat

V dětřichovském Thermolastu lidé nedostali výplaty za srpen a nedostanou je ani za září. Přitom firma dodává plastové díly pro automobilový průmysl, který je na vzestupu. "Je to tunel, jak vyvést z firmy peníze," myslí si Šubrt.

Do firmy dorazil krizový manažer. "Ten lidem potvrdil, že od majitele žádné peníze nedostanou, i když na ně mají nárok," vysvětluje odborář.

Majitel se podle něj spoléhá na to, že za něj výplaty zaplatí stát. "V současné době bude patnáct lidí pracovat na zakázce pro Denso, které je zřejmě bude platit," zmiňuje Šubrt. Ostatní prý budou provádět úklidové práce.

"Ženské na krizového manažera ječely, kolik za to dostanou zaplaceno. Odpověděl, že nic," uvádí odborář. Podle něj se firma snaží zaměstnance psychickým nátlakem donutit, aby sami podali výpověď a vedení jim pak nemuselo platit odstupné.

Zaměstnanci podají návrh na insolvenční řízení

Zaměstnanci chtějí podat 15. října, měsíc po termínu výplat, návrh na insolvenční řízení. Po rozhodnutí soudu dostanou peníze prostřednictvím úřadu práce. "Potřebují je rychle. Řadu zaměstnanců postihla srpnová povodeň," konstatuje Šubrt.

V Thermolastu pracuje 120 lidí, většinou ženy. "Je tu patnáctiprocentní nezaměstnanost, jestli si někdo sežene práci, bude to zázrak," míní jedna z nich, Alena Dostálová.