První, téměř hotový list ukazuje liberecké letiště v době největší slávy. Mezi...

První, téměř hotový list ukazuje liberecké letiště v době největší slávy. Mezi mapovými značkami lze nalézt jednotlivé typy letadel, ale i protileteckých děl, tzv. flaků. | foto: Ivan Rous

Zbrojní podniky, válečná opevnění. Mapa ukazuje Liberec v roce 1945

  • 0
Vzniká soubor unikátních rekonstrukčních map starého Liberce. Díky původním plánům a moderním technologiím mapují město k roku 1945. Pracuje na nich Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci. Map v měřítku 1:2000 bude celkem dvanáct.

Celou oblast Rousova zájmu tvoří obdélník o poměru stran 3:4 a velikosti 9 metrů čtverečních.

Hotová je zatím první mapa Liberce Růžodolu a do tří měsíců půjde do prodeje první soubor tří map. Kromě Růžodolu zobrazí ještě centrum města a Lidové Sady.

Bude mít podobu klasické skládané mapy s doprovodným textem – jakýmsi průvodcem po mapě a době. Cena celého souboru by se měla pohybovat kolem 200 korun.

„V průběhu roku zmapujeme odhadem dvě třetiny Liberce. Nejde o nic výdělečného, ale chtěl jsem přiblížit stále ještě málo prozkoumanou část dějin Liberce z válečné doby. Mapy by mohly sloužit nejen badatelům, zájemcům o historii, ale i úřadům nebo školám,“ říká autor map Ivan Rous.

Půjde o historické (rekonstrukční) mapy zaměřující se na rok 1945, kde by neměla chybět žádná továrna, budova, statek, cesta, ale ani podzemní prostora té doby.

Současné reálie, jako jsou dopravní stavby nebo zmíněná nákupní zóna Sever, ale mapa rovněž vyznačuje. Mapa je zároveň geologická, zmiňuje horniny v částech města.

Podobné mapy Liberce ještě nikdo nezpracoval a z tohoto pohledu jde o unikátní počin.

„V naší mapě bude například poprvé přehledně podaný rozsah opevňovacích prací v Liberci. Na to, že z Liberce měla být pevnost, se dnes zapomnělo. Stejně tak budou v mapě vyznačeny úřadovny říšských organizací a zbrojních podniků Třetí říše. Tomuto období se zatím všichni vyhýbali. Možná proto, že je k tomu jen velmi málo podkladů,“ přibližuje Ivan Rous.

Fotografií Liberce z doby Třetí říše je jen velmi málo

Podle Rouse stála za mravenčí prací vyžadující velkou dávku trpělivosti snaha poznat někdejší Liberec. Fotografií Liberce z doby Třetí říše je jen velmi málo.

„Takto můžu dát tehdejší situaci aspoň do mapy a zvýraznit. Člověk si udělá představu o tom, kolik toho ukousl novodobý průtah Liberce, kde stály jaké fabriky nebo jak obrovské a vybavené bylo letiště v Růžodole. Mapa třeba ukáže i to, kolik tu bylo zemědělských statků, a to i nedaleko centra. Konkrétně o této věci se vůbec neví a mě samotného jejich objevování velmi překvapilo,“ zmiňuje autor.

Přestože se může zdát, že se mapa zaměřuje jen na válečné události a výstavbu, základní vrstvu tvoří pozemková mapa.

„Ukazuje stav laicky nazvaného starého Liberce. Naznačeny ale budou i mnohem starší vrstvy, jako jsou vodní toky, cesty, historické budovy a vzhled náměstí,“ dodává Rous.

Kromě základních dvanácti listů počítá autor s postupným zmapováním oblasti Horního Hanychova s Ještědem, Harcova, Vratislavic a Údolí Černé Nisy s Rudolfovem.