Martin Häckl s velbloudem, kterého chová v Jizerských horách.

Martin Häckl s velbloudem, kterého chová v Jizerských horách. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Poníka vyměnil za rum. Nyní se chovatel stará v Jizerkách o velblouda

  • 3
I v Jizerských horách je možné natrefit na exotické zvíře. Chovatel Martin Häckl se na hrabětické louce stará o šestiletého velblouda dvouhrbého, který se jmenuje Bak. Čtyřnožec je hvězdou jonsdorfského přírodního divadla i atrakcí pro děti a dospělé.

"Byl to můj sen, ale musel jsem si ho dlouho odpírat. Nejdřív jsme pořizovali koně, potom se nám narodil syn," vypráví třiatřicetiletý Martin, který s manželkou Simonou mají víc než rok pronajatou v Hraběticích jízdárnu Dřevěnka.

Před tím provozovali devět let podobné zařízení na nedaleké Prezidentské chatě. Pro velblouda se definitivně rozhodl v okamžiku, kdy kupoval v Náchodě koně a tam na farmě chovali tři. Od té doby ale uběhlo několik let.

"Nejdřív jsme si pořídili Kaštana. To byl těžký kůň, bylo mu pětadvacet. Potom Dobráka, který byl o deset let mladší. Simona ale chtěla jezdeckého koně. Tak jsem jí řekl, že si na něj musí vydělat. Sehnali jsme saně a vozila turisty v zimě z Prezidentské chaty ke křížku v Hraběticích. Dnes jich máme čtrnáct. Všichni to jsou valaši. Vykastrovaný je i Bak," vysvětluje Martin.

Pak si ale vzpomene, že úplně prvního měli poníka. "Vyměnil jsem ho za flašku rumu," směje se. U koní se také s manželkou seznámili. Pět roků spolu chodili, pět roků jsou manželé. Synovi Martinovi jsou čtyři a na velbloudovi, který váží skoro osm metráků, se cítí jako doma.

Na koních hrabětické jízdárny se ale jen po Jizerských horách nejezdí. Martin s nimi například vozí na konci zimy v Harrachově Krakonoše, s některými soutěží v ovladatelnosti svážení dřeva z lesa. S jinými koňmi provozuje westernové jezdění.

Pašu prodali, Baka koupili

Häcklovi si loni koupili z cirkusu jeden a půl roků starého velblouda. Byl malý, uměl vozit děti, ale jakmile Martin uviděl obrovitého Baka, byla to láska na první pohled. Pašu prodali a koupili dospělého velblouda. "Když jsem viděla, jak je velký, řekla jsem, že k němu nikdy nepůjdu," říká Simona. Dnes však na něj klidně vysazuje svého čtyřletého syna.

Velké zvíře ale vzbuzuje respekt. "Velbloudi jsou zlí sami od sebe. Ale Bak byl za mlada vykastrován, proto je hodný. Nevyrostly mu špičáky, které jsou až deset centimetrů velké. Na Sychrově na pouti mi vyprávěl jeden chovatel nevykastrovaných velbloudů, jak jeho ošetřovateli urval jeden ruku. Další jeho zbraní jsou přední nohy. Tím si vás stáhne pod sebe a rozdupe," popisuje Martin, ale vzápětí dodává, že nic z toho u Baka nehrozí.

Bak se stal letos v létě hvězdou divadelního představení, které se hrálo v lesním divadle v Jonsdorfu. Hrála se tam Mayovka Velká orientální cesta. Divadlo pro tisíc lidí bylo dvacetkrát za sebou téměř vyprodáno.

"Lidi Baka milovali. Nejtěžší bylo, aby se ho koně nebáli, protože je o moc větší než oni," říká Martin. Spokojený s jejich společným výkonem byl i režisér představení, který chystá na příští rok Vinnetoua. Jestli do něj Baka přidá, zatím není jasné.

Jízdárna Dřevěnka víc velbloudů už mít nebude. Jejich hlavní náplní jsou koně. "Ale protože manželka a syn chtěli kočku, řekl jsem, tu má každý, a koupil jsem klokana. Jak jinak by se měl jmenovat než Skipy. Už jsme s ním byli v jabloneckém Kauflandu," směje se Martin.