K incidentu mělo dojít v pětačtyřicátém roce pod Hrubou Skálou.

K incidentu mělo dojít v pětačtyřicátém roce pod Hrubou Skálou. | foto: Archiv

Tajný masakr Němců. V Českém ráji možná šlapou turisté po masovém hrobě

  • 254
Pod zámkem Hrubá Skála má dodnes ležet 42 mrtvých Němců, které na sklonku války bez soudu postříleli rudoarmějci. Šokující zjištění, o němž 70 let nikdo neměl tušení, právě prověřují archeologové. Než průzkum začne, bude oblast střežená, aby se zabránilo nájezdům detektorářů a dobrodruhů.

Unikátní objev učinil archivář Okresního archivu v Semilech Pavel Jakubec. Ten vypátral v hruboskalské farní kronice zápis z roku 1945, který vraždění potvrzuje. Z jeho strohosti téměř mrazí.

„Přímo na Hrubé Skále odpočívá 42 Němců, zadržených v Borku a postřílených zde nad Myší dírou partyzány pod značným vlivem alkoholu,“ stojí v kronice na straně 300.

Je zde i připojeno přesné určení místa, kde jsou Němci pohřební. S ohledem na probíhající vyšetřování a snaze zabránit vykradení masového hrobu, jej MF DNES nebude zveřejňovat.

„Tu kroniku jsem měl doma ofocenou několik let a hledal jsem v ní něco úplně jiného. Sháněl jsem nějaké zápisky ze 40. let, když v tu chvíli jsem pohledem spočinul na krátkém odstavci. Je to šest řádků, které snadno přehlédnete,“ popisuje Pavel Jakubec nalezení zápisu.

Jak je možné, že svědectví duchovního z Hrubé Skály zůstalo neobjeveno až do dnešních dnů? Farní kroniku s výjimkou biskupa, který ji čas od času kontroloval, patrně vůbec nikdo nečetl.

Navíc ležela uschována spolu s dalšími farními kronikami v diecézním archivu Litoměřice. Nalezení stručného zápisu o mrtvých Němcích je tedy dílem obrovské náhody.

„Nevybavuji si, že by v těchto místech někdy probíhala exhumace, takže je velmi pravděpodobné, že turisté dnes nevědomky dupou po hrobech padlých,“ říká Jakubec.

Turnovští archeologové se nyní připravují na průzkum oblasti pod Myší dírou, kde mají ostatky ležet.

„Žádný průzkum tam v minulosti nebyl, takže jejich existenci nemohu vyloučit. Pokusíme se přesněji lokalizovat, kde by těla mohla být pohřbená, nejprve s pomocí detektorů kovů. Pokud by se to potvrdilo, zahájili bychom standardní archeologický průzkum,“ sdělil zástupce ředitelky Muzea Českého ráje, archeolog Jan Prostředník.

Problémem je, že o existenci masového hrobu pod Hrubou Skálou neexistují žádné další zápisky. Pouze obecní kronika nedalekých Karlovic poměrně nejasně hovoří o bojích mezi partyzány a Němci 8. května.

O masovém hrobu neexistují oficiální zprávy

Píše se v ní, že skupina místních a Rusů svedla úspěšný boj u překážky v Borku, kde nejprve obsadili návrší a lesík u Hlubokého, načež zadrželi skupinu aut plně obsazených vojskem a několika civilisty - uprchlíky.

S Němci svedli prudké boje, během nichž bylo zapáleno auto před Ježkovou stodolou, další shořelo u rybníka za hostincem pana Horáčka.

„Daleko bylo vidět mračna černého kouře, který stoupal do výše k čisté obloze. Při tom slyšet daleko hluk a prudkou střelbu. To vedlo k domněnce, že hoří vesnice Borek, proto lidé spěchali pomáhat. Po prudké bitce zbylí Němci zajati, jízdy schopná auta odvezena do Rovenska, ohořelé vraky odtaženy ze silnice,“ stojí v karlovické kronice.

Pavel Jakubec se domnívá, že zajatí Němci v Borku mohli být těmi, které posléze partyzáni postříleli u Myší díry.

Skalní rozsedlina se nachází v lese, takže incident se patrně odehrál bez dalších svědků. „Snad jen pan farář to věděl a tížilo ho svědomí, že se o vraždě mlčí. Tak to alespoň zanesl do kroniky,“ myslí si archivář.