Rodiče už netrápí nedostatek míst v mateřských školách. Ilustrační snímek

Rodiče už netrápí nedostatek míst v mateřských školách. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Babyboom vrcholí, města v Libereckém kraji musí budovat nové školky

  • 4
Babyboom graduje, potíže se sháněním školek ale v Libereckém kraji ustupují. Nová místa pro předškoláky totiž vznikají ve školních třídách nebo třeba v knihovně a na univerzitě.

Každoroční potíže s umisťováním dětí do mateřských škol se snažila řešit radnice ve Vratislavicích nad Nisou, městském obvodu Liberce. Tamní knihovnu v budově základní školy přestavěli na třídu mateřské školy.

Přesunutí oblíbené knihovny vyvolalo sice protesty, podle starosty Aleše Preislera to ale bylo nutné. Vratislavice mají sice tři školky a jedno odloučené pracoviště v bývalé bance, ani to ale nestačilo uspokojit poptávku.

„Myslím, že momentálně protesty ustaly a všichni čekají na to, jak bude vypadat nová knihovna. Pak nás buď pochválí, nebo nám to sečtou,“ domnívá se starosta Aleš Preisler.

První zmíněná možnost patrně platí pro rodiče 26 dětí, které ve školce našly místo. Na jarním zápise neuspěli, v tom srpnovém se už mohli radovat. „Dostaly se i děti, které dovrší tři roky až v září. Ve školce budou i děti mladší tří let. Problém měly zatím Vratislavice každým rokem,“ říká Preisler.

Radnice rodičům přispívá tisícikorunou

Radnice letos přispívala rodičům tisícikorunou měsíčně, aby mohli dítě umístit alespoň do soukromé školky.

Školné v těchto zařízeních se ale pohybuje kolem 6 tisíc korun na měsíc, k tomu rodiče ještě připlácejí na obědy. Drtivá většina rodičů si to ani tak nemohla dovolit.

Od září plánuje takový příspěvek na děti v pěti soukromých mateřských školách jablonecká radnice. Příspěvek má alespoň zlevnit poplatek za dítě o tisíc korun měsíčně.

„Podpora je určená hlavně pro rodiny dětí mladších tří let, například těch, které budou mít tři roky až v lednu, a z kapacitních důvodů se nedostaly do městské školky. Přednostně umisťujeme děti, kterým jsou tři do konce kalendářního roku. Příspěvek ale mohou dostat i rodiče dětí, které vyžadují speciální péči,“ uvedla mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová.

„Letos jsme v souvislosti s kapacitou ve školkách nemuseli sahat ke stavebním úpravám. Využíváme však zákonné možnosti maximálního počtu dětí ve třídách,“ podotkla mluvčí Hozová.

Nové mateřské školy

Liberec naproti tomu musel za 250 tisíc korun vybudovat dvě třídy mateřinky Motýlek v Základní škole Broumovská. Dvě předškolní třídy pojmou 48 dětí. „Město Liberec tím chce předejít případnému nedostatku míst v mateřských školách v následujících letech,“ zmínila mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová.

Dvě nové třídy mateřské školy otevřeli i v České Lípě. „Největší problém jsme měli loni, ustáli jsme ho a teď může vyjít rodičům vstříc a daří se nám umisťovat i děti mladší tří let,“ uvedl místostarosta České Lípy Tomáš Vlček k novým třídám mateřinky v Základní škole Jižní.

V Liberci dokonce začala fungovat úplně nová školka. Postavila ji Technická univerzita a pojme 48 dětí. Bude sloužit jen dětem zaměstnanců a studentů univerzity.

Školka bude mísit prvky montessori a waldorfské pedagogiky. Lidé si budou moci nově zrekonstruované prostory prohlédnout během dne otevřených dveří, který rektor Zdeněk Kůs spolu s ředitelkou školky vyhlásí v nejbližších dnech po otevření.

Podle všech oslovených starostů se problém s počtem dětí přesouvá do základních škol.

„Letos otvíráme pět prvních tříd, v každé třídě bude do dvaceti dětí. Loni se otvíraly čtyři třídy. Podle mne je to otázka tří let, kdy začne být problém se základními školami,“ říká vratislavický starosta Preisler.