Jan Vondrouš ze sdružení Směr - česká cesta a Monika Rejnartová, zakladatelka...

Jan Vondrouš ze sdružení Směr - česká cesta a Monika Rejnartová, zakladatelka občanského sdružení Za klidný Sever, požadují odvolání tří strážníků městské policie. | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

Rodinná pouta mezi strážníky. Petice žádá jejich odvolání

  • 4
Tři vysoce postavení strážníci v České Lípě, ředitel českolipské městské policie Lubomír Mery, jeho zástupce Antonín Doležal a vedoucí skupiny Severozápad Jiří Pachovský, pracují společně s manželkami. Prý jde o náhodu. Iniciátoři petice za jejich odvolání ale mluví o klientelismu.

Autorem petice je podnikatel v oblasti vývozu skla a bižuterie Jan Vondrouš. Ten tvrdí, že jde o poslední možný způsob, jak na problém „tlačenky“ na městské policii upozornit.

„Politiky v České Lípě to nechává chladnými, nezajímá je to. Proto jsme vymysleli petici, kterou aktuálně na papíře podepsalo 1200 lidí, dalších asi 80 na internetu. Chceme, aby se změnil koncept celé městské policie,“ uvádí Vondrouš.

Založil kvůli tomu novou politickou stranu Směr - česká cesta. S ní chce proniknout do městského zastupitelstva a změnit chod organizace s 22 milionovým rozpočtem.

Spojil se dokonce s Karlem Šiktancem, který jakožto šéf stínové městské policie v minulosti proslul tím, když varoval řidiče před místy, kde strážníci nasazují botičky.

Pro jeho praktiky jsou s ním dokonce vedeny dva soudní spory, v jednom z nich byl pro pomluvu strážníků nepravomocně odsouzen.

Šiktanc se k iniciativě připojil. „Je to naprostá kuriozita, kterou jinde nenajdete, aby šéf městské policie, jeho zástupce a vedoucí skupiny pracovali společně se svými ženami. Není v souladu s morálními a mravními zásadami, aby tito lidé takové posty zastávali,“ tvrdí Šiktanc, jeden ze signatářů petice.

Psycholog varuje

S tím souhlasí i klinický psycholog Petr Moos. Podle něj by se partnerské vztahy na pracovišti neměly navazovat.

„Něco jiného je malá soukromá firma a něco jiného bezpečnostní organizace. Je to eticky i společensky nepřijatelné, dokonce bych se nebál říci nebezpečné. Trochu to vypadá na příběh o rodinné privatizaci městské policie,“ kritizuje Moos.

Českolipští strážníci se vůči petici důrazně ohrazují. Jejich ředitel Lubomír Mery nazývá aktivity Vondrouše se Šiktancem osobní mstou a štvanicí, mající za cíl je zdiskreditovat.

„Je to známka duševní vyprahlosti autorů petice. Mohli by vědět, že já ani nikdo z mých zástupců nemáme personální pravomoc, takže jsme nemohli sami naše manželky zaměstnat. O tom rozhodlo město,“ brání se Mery.

Jeho manželku prý přijali na městskou policii před deseti lety, kdy už tam sám sloužil. Prošla vstupní prohlídkou, výběrovým řízením včetně psychotestů. Její přijetí prý osobně potvrdil tehdejší starosta Petr Skokan. Nikdy nebyla přímou podřízenou Meryho.

U ostatních strážníků se prý vztahy s nynějšími manželkami vyvinuly až na pracovišti. Ženy dnes slouží jako občanští zaměstnanci obsluhující kamerový systém, takže se se svými manželi - strážníky prakticky nepotkávají.

Starostka: není to nic nenormálního

„Mají svého přímého nadřízeného, který s nikým z nich není v příbuzenském poměru. Ostatní s touto skutečností problém nemají, jelikož vědí, že nároky jsou kladeny na všechny stejně. Jednotlivce na těchto postech není možné nějakým způsobem zvýhodňovat,“ potvrzuje Meryho slova Hana Moudrá (ODS), starostka České Lípy, do jejíž gesce městská policie spadá.

Bránit uchazeči v zaměstnání proto, že tam již dělá jeho manžel či manželka, by bylo podle ní neoprávněnou diskriminací.

„To, že se lidé seznámí na stejném pracovišti a uzavřou manželský svazek nebo se o volnou pracovní pozici uchází osoba z příbuzenského poměru, není nic nemorálního, pokud splní veškeré ostatní požadavky,“ dodává Moudrá.

Podle informací MF DNES nejsou tři zmínění strážníci jediní, kteří pracují na stejném pracovišti s manželkami. Také ředitel Lubomír Mery potvrdil další nově vznikající vztah.

Psycholog Moos však tvrdí, že když už rodinná pouta mezi strážníky vznikla, je legitimní pokládat otázky na jejich nezávislost a případnou podjatost. „Nad těmi vztahy se vždycky budou vznášet otazníky a dotyční s tím musejí počítat,“ varuje psycholog.