Kontrola parkování řidičů v České Lípě.

Kontrola parkování řidičů v České Lípě. | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

Městská policie v Lípě má „udavače“. Hlídají, jak dlouho řidiči parkují

  • 31
Bouře kritiky se snesla na radnici v České Lípě, kde působí skupina placených informátorů městské policie. Slídí na zpoplatněných parkovištích a v případě vypršení zaplacené doby přivolávají telefonicky strážníky, aby hříšníky pokutovali.

Pětičlenná skupina působí v okolí centra města. Jde o dlouhodobě nezaměstnané, kteří vykonávají veřejně prospěšné práce. Platí je stát. Kritici to označují za návrat k praktikám dob socialismu.

„Nebál bych se říci, že jde o naprosté zneužívání lidí, kteří jsou ne vlastní vinou na pracovním úřadu a tudíž vezmou za vděk jakoukoliv placenou činností. Z namátkové kontroly, která by měla být pouze v pracovní náplni městské policie, se tak stala osvědčená ´práskačská činnost´ za účelem pohodlného a tutového vybírání pokut ze strany strážníků,“ kritizuje tyto praktiky Karel Šiktanc, zakladatel českolipské Stínové městské policie.

Její další člen, podnikatel v oblasti vývozu skla a bižuterie Jan Vondrouš, považuje nasazení informátorů za taktiku hodnou Reinharda Heydricha, který spoluprací s českými udavači proslul.

„Je ostudou, že v nás to udávání zakořenilo. I za socialismu se to tu agenty StB a jejich přisluhovači jen hemžilo. Dnes máme 25 let po sametové revoluci a je hanebnost, když vedení města - coby zástupci demokracie - něco takového podporuje a vytváří,“ řekl Vondrouš.

Radnice existenci žalobníčků nepopírá. Dokonce si je pochvaluje, neboť jsou placení státem a ročně jejich práce stojí radnici „jen“ 27 tisíc korun na stravenkách.

Radí motoristům, obhajuje informátory místostarosta

Jejich práce je prý ale mnohem širší, než je informování o nezaplaceném parkování.

„Jejich náplní je radit motoristům a vysvětlovat, k jakým změnám v parkování v České Lípě došlo. Navíc nám monitorují pohyb aut ve městě, což je cenná statistika, kterou jsme dosud neměli,“ obhajuje jejich práci místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle.

Česká Lípa skutečně prošla počátkem roku revoluční proměnou systému parkování. Předchozích dvanáct let obhospodařoval všech 128 parkovacích ploch soukromník Karel Bezucha, který platil městu ročně paušál 650 tisíc korun. Všude se platilo 20 korun za hodinu.

Dnes má Česká Lípa parkovací automaty, cena za parkování se liší místo od místa, prvních 15 minut je zdarma.

„Uvolní to ruce skutečným strážníkům“

„Už od počátku jsme počítali s tím, že ti lidé tu budou půl roku nebo rok, než si řidiči na nový systém zvyknou. Teď přichází doba, kdy je brzy nebudeme potřebovat,“ dodal Kočandrle.

Zástupce ředitele Městské policie Česká Lípa Antonín Doležal přizvukuje, že nasazení informátorů navíc uvolňuje ruce skutečným strážníkům, kteří se mohou věnovat užitečnějším věcem.

„Kdyby nebyli, na kontrolu parkovišť bychom museli stáhnout lidi z výjezdu. Podle mě je lepší, když strážníci jsou v ulicích, kde je jich potřeba víc,“ argumentuje Doležal.

Stínoví strážníci s tím nesouhlasí. „Já bych byl i pro to, aby tam někdo stál, pokud by to byl středoškolák mluvící anglicky a německy. Pak chápu, že úslužný a čerstvě dostudovaný člověk nemající práci může turistovi pomoct najít muzeum, informační středisko. Pak to cenu má,“ dodal Vondrouš.