„Chtěl jsem vytvořit něco, co strážníkům rozváže ruce k jiné činnosti, na niž nemají čas, a zároveň varovat řidiče, aby se nestávali lehkou kořistí strážníků,“ říká Karel Šiktanc stínový velitel městské policie.

„Chtěl jsem vytvořit něco, co strážníkům rozváže ruce k jiné činnosti, na niž nemají čas, a zároveň varovat řidiče, aby se nestávali lehkou kořistí strážníků,“ říká Karel Šiktanc stínový velitel městské policie. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na Facebooku kritizoval městskou policii. Dostal podmínku za pomluvu

  • 77
Půlroční podmínka s roční zkušební dobou. Takový je soudní verdikt nad Karlem Šiktancem, který založil v České Lípě neoficiální facebookový profil místní městské policie. Na něm upozorňoval na špatnou práci zdejších strážníků.

Vrcholí tím spor mezi Šiktancem, městskou policí, českolipskou radnicí a vedoucím oddělení pro přímý výkon služby městské policie Jiřím Pachovským. Ten je prvním vítězem tohoto sporu.

Pachovský podal na Karla Šiktance, jenž hraje v České Lípě roli jakéhosi stínového velitele zdejší městské policie, trestní oznámení pro pomluvu.

"Bez jakéhokoli jednání a soudu je výsledek od samosoudkyně šest měsíců nepodmíněně s podmínečným odkladem na zkušební dobu jednoho roku. Vše je vykonstruované na základě lživých výpovědí včetně ředitele městské policie Lubomíra Meryho i starostky Hany Moudré," komentoval Šiktanc rozsudek, který ještě nenabyl právní moci.

Kauza neoficiální městské policie se táhne od února, kdy Šiktanc se svými příznivci založili facebookový profil.

Záměrem těchto "stínových strážníků" bylo upozorňování na místa, kde oficiální městská policie nejčastěji nasazuje v České Lípě botičky a kde má umístěné kamery.

Varovali řidiče před místy, kde s největší pravděpodobností dostanou na auto nejen botičku, ale zaplatí i pokutu.

Policista s manželkou mi vyhrožovali, tvrdí muž

"Vadilo nám, že se strážníci soustřeďují hlavně na nasazování botiček a nezbývá jim čas na jinou, prospěšnější práci," uvedl na jaře Šiktanc důvody, proč facebookový profil s kamarády založil.

Spor s velitelem Jiřím Pachovským začal tím, že se na internetu objevila fotografie strážníkova civilního auta, které parkovalo na pěší zóně. To vedlo k útokům na Šiktance i jeho webové stránky.

On sám na nich mimo jiné poté zveřejnil, že mu Pachovský a jeho manželka vyhrožovali. Proto na něj strážník podal žalobu a samosoudkyně velmi rychle rozhodla o trestu.

K němu patří i desetitisícové odškodné. "Už jsme se odvolali," dodal k rozhodnutí soudu Šiktanc, podle kterého se tím případ dostane k soudnímu projednávání, u kterého se bude moci bránit.

Začalo to Dnem bez botiček

Aktivisté, kteří rychle získali na facebookovém profilu třináct set příznivců, nezůstali jen u internetu.

V dubnu pořádali první Den bez pokut, při kterém dvoučlenné hlídky upozorňovaly řidiče, kde na ně čeká "botičkové" nebezpečí. Tuto akci monitorovala nejen česká média, ale také německá televize ARD.

To byl zřejmě spouštěcí moment protiofenzivy českolipské radnice, která do té doby kritiku strážníků přehlížela.

"Bohužel, některé výroky pana Šiktance, který Den bez pokut organizoval, obsahují řadu nepravd a obvinění, které poškodily dobrou pověst městské policie," řekla po prvním Dnu bez pokut tisková mluvčí radnice Kateřina Brožová.

Radnice po něm chtěla uveřejnění omluvy, ale protože to odmítl, podala na něj trestní oznámení pro poškození dobrého jména městské policie.

Vedení města nejvíc vadil výrok, že strážníci pobírají odměny podle toho, kolik vyberou pokut za botičky. "Soudu se nebojím, je to jen zastrašování, vše máme pečlivě doloženo," vysvětlil Šiktanc.