Společnost Iberus se původně rozhodla kostel opravit, přeměnit jej na galerii,...

Společnost Iberus se původně rozhodla kostel opravit, přeměnit jej na galerii, divadlo a vedle v zahradě postavit hotel. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Metrostav chce za opravy kostela 26 milionů. Vymáhá je u soudu

  • 9
Před civilní soud v Liberci zamířila žaloba Metrostavu na společnost Gepo. Firma chce peníze, které jí podle smlouvy náleží za rekonstrukci kostela, který se měl změnit v centrum pro využití geotermální energie. U soudu se měli sejít právníci obou firem ve středu, nakonec ale soudkyně Jana Vachová jednání odročila.

„O odročení požádal žalobce, není tedy důvod, proč mu nevyhovět. Další termín jsem stanovila na 18. září. Uvidíme, jak se to bude pak dále vyvíjet, je možné, že obě strany se budou snažit dohodnout mimosoudně,“ informovala soudkyně.

Rekonstrukci kostela svaté Máří Magdalény v Liberci zastavila před třemi lety policejní razie. Firma Metrostav, která měla opravu na starosti, stále čeká na svou odměnu a vymoci si ji chce soudní cestou.

Miliony dluží Gepo

Miliony jí dluží společnost Gepo, která chtěla kostel přeměnit na Centrum pro využití geotermální energie a místo pro setkávání neziskových organizací. Přispět na ni měla velkou částí Evropská unie, jenže dotace nepřišly.

Ze záchrany kostela se tak stala jedna z největších kauz v kraji, ve které figuruje hned několik obviněných. Mezi nimi například manažeři Metrostavu nebo hejtman Martin Půta, kterého policie viní z korupce právě v souvislosti s dotací pro kostel.

Metrostav požaduje zaplacení téměř šestadvaceti milionů korun za stavební práce, které na kostele jeho řemeslníci dosud provedli. Ještě než stačili rekonstrukci dokončit, stopli ji policisté. Na terénní úpravy, na vydláždění terasy před vstupem, ani na nové hlavní a boční dveře už proto nedošlo.

„Smlouva mezi Metrostavem a společností Gepo stále trvá. Domnívám se ale, že žalobce od ní bude chtít odstoupit,“ prohlásila soudkyně Jana Vachová.

I když MF DNES žádala o stanovisko i firmu Metrostav, její právníci nechtěli ke kauze nic bližšího sdělovat. „K probíhajícím soudním sporům se s ohledem na naše patnery, zaměstnance a protistrany nemůžeme bohužel vyjadřovat,“ sdělil Vojtěch Kostiha, mluvčí společnosti.

Z galerie, divadla a hotelu sešlo

Kostel svaté Máří Magdalény připadl do soukromých rukou už v roce 2006, kdy jej zchátralý koupila od církve společnost Iberius, jejímž majitelem byl liberecký podnikatel Jiří Zeronik.

Ten se rozhodl kostel opravit, přeměnit ho na galerii, divadlo a vedle v zahradě postavit hotel. Aby dosáhl lépe na dotaci, rozhodl se projekt zatraktivnit Centrem pro využití geotermální energie a místem pro setkávání neziskových organizací. Jednu s názvem GEPO za tím účelem také založil. I díky tomu v roce 2011 Regionální rada soudržnosti Severovýchod dotaci odklepla.

Oprava, která měla stát zhruba 65 milionů korun, pak začala v roce 2012. Zeronik ale následně odstoupil z vedení společnosti Gepo poté, co dostal od soudu pokutu za pokus o uplácení.

Gepo v rekonstrukci pokračovala s tím, že na ni měla přislíbenou pětapadesátimilionovou dotaci. Od začátku byl ale projekt veden jako rizikový a peníze tak měl získat až po jeho skončení a celkové kontrole. Ta však odhalila takové nedostatky a nesrovnalosti, že dotaci nakonec Regionální operační program zamítl.

Obviněn byl i hejtman Půta

V souvislosti s rekonstrukcí kostela byl obviněn z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci veřejného činitele i hejtman Půta, který byl v té době předsedou Regionální rady ROP Severovýchod. Od začátku tvrdí, že je nevinný.

„Spis leží již několik měsíců na státním zastupitelství, můj advokát podal státnímu zástupci podnět k zastavení trestního stíhání, protože to, co mi policie klade za vinu, jsem neudělal. Žádný úplatek jsem nikdy nevzal, ani mi ho nikdo nenabízel, a věřím, že se to brzy prokáže. Ostatně ani ve spisu nejsou pro tvrzení policie žádné důkazy. V Regionální radě regionu Severovýchod jsem dělal jen svou práci - tedy podporoval ty projekty, které podaly obce, města a další žadatelé z našeho kraje,“ upozornil hejtman.

Dnes je kostel prázdný a ohraničený provizorním plotem. Areál hlídá ostraha. Osud budovy sledují i památkáři. Ti do něj mohou zasáhnout jen v případě, kdy se bude v rekonstrukci pokračovat.

„Je dokončena hrubá stavba, nehrozí tudíž zatékání ať už střechou nebo okny. Nicméně neproběhla žádná konzervace, takže samozřejmě čím dříve se bude v opravě pokračovat, tím lépe. Bohužel to zatím nehrozí,“ podotkl památkář Petr Freiwillig.