Jedním z propagátorů cykloturistiky v regionu je Miroslav Těšina. Objektiv jej...

Jedním z propagátorů cykloturistiky v regionu je Miroslav Těšina. Objektiv jej zachytil právě na vyjížďce u Hrádku nad Nisou. | foto: Roman Čejka, MAFRA

Cyklisté obsadili Hrádek. U hranic si teď zajezdí mnohem lépe než dřív

  • 4
Čtvrtý mezinárodní sraz cykloturistů hostí až do neděle Hrádek nad Nisou. Účastníci se tu krom mnoho jiného zajímavého dozvědí, jak se dá severočeská dovolená v sedle kola spojit s cestováním po skvostech českého i saského pohraničí.

„Podobné akce mají velký význam pro území, kde se konají,“ říká vedoucí organizačního štábu cyklosrazu Ivan Filipec. „V Hrádku nad Nisou se cykloturisté setkali již před sedmi lety. Mnoho z nich se sem vrací na dovolenou a berou s sebou také své známé.“

Cyklistům bude letos v Hrádku a okolí o hodně příjemněji než v roce 2008.

„Po dostavění obchvatu Hrádku zmizela ze staré hlavní silnice na Liberec skoro všechna auta. Nákladní po ní už nejezdí vůbec,“ tvrdí hrádecký starosta Josef Horinka. „S nadsázkou se změnila ve velkou cyklostezku. Samozřejmě si tam ale cyklisté musí dávat na auta pořád pozor. Doprava hodně prořídla také na silnici vedle Nisy, jež vede z Hrádku do Liberce přes Chotyni.“

Podle Horinky se během uplynulých sedmi let podařilo pokrýt asfaltem cesty pro cyklisty kolem oblíbené vodní nádrže Kristýna. Na rovném povrchu kola na rozdíl od dřívějška nedrncají.

„Rekreační areál Kristýna je k cyklistům velmi přátelský a hodně pro ně vylepšil služby,“ upozorňuje Horinka. „Pro cyklisty děláme maximum i ve městě. Na speciálních barevných pruzích jim umožňujeme i jízdu v protisměru.“

Mezinárodní cyklosraz pořádá Klub českých turistů, přičemž hlavní roli hraje SK Wartemberský kolař ze Stráže pod Ralskem.

„Pomáhají nám ovšem kolegové z celé republiky,“ dodává Filipec. „Na sraz se zatím přihlásilo více než sto lidí, další se přidají během něj. Myslím, že celkem se tady vystřídá přes tři sta cyklistů. Očekáváme Němce, Slováky a možná přicestuje čtyřicet Ukrajinců.“

Cyklistům se jezdí nejlíp v Sasku, nejhůř v Polsku

V pátek se cyklisté projeli po polském pohraničí a v sobotu je čeká Německo. „Cyklobus vyrazí do saského Bad Muskau, kde se nachází anglický park, památka UNESCO. Se sousedním polským parkem zabírá osm set třicet hektarů a cyklistům tam slouží čtyřicet kilometrů cest. Zpátky do Hrádku mohou účastníci zájezdu do Bad Muskau dojet po vlastní ose.“

Nejlepší zázemí v celém Trojzemí poskytuje cyklistům saské pohraničí. Polsko je k nim naopak zatím skoupé. Pro jízdy v Německu zvolili pořadatelé srazu šest tras.

„Měří od dvaceti do sto deseti kilometrů,“ upřesňuje Filipec. „Cyklisty zavedou třeba na hrad Oybin, na horu Hvozd nebo do Löbau.“

Náklady na pořádání mezinárodního cyklosrazu odhaduje Filipec na 150 až 200 tisíc korun.

„Až na výjimky jsme nezískali žádné sponzory,“ podotýká. „Letos je to s nimi nějaké divné. Pořadatelé pochodu Praha - Prčice nesehnali žádné. My doufáme, že nám pomůže Liberecký kraj. Požádali jsme tam o padesát tisíc korun.“